"Belize, Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua ve Meksika" başlıklı deprem, Orta Amerika'nın çeşitli bölgelerinde hissedildi. Özellikle Guatemala'nın Taxisco şehri merkez olmak üzere bölgedeki birçok şehir etkilendi.

AB'den Gürcistan açıklaması AB'den Gürcistan açıklaması

Orta Amerika'da 6,1 Büyüklüğünde Deprem

Depremin büyüklüğü 6,1 olarak ölçüldü. Bu, bölgede önemli ölçüde sarsıntıya neden olan bir deprem olduğunu gösteriyor. Taxisco, Guatemala merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta meydana geldi ve yerel saatle 08:52'de kaydedildi.

Etkiler ve Zararlar

Depremin etkisi altındaki bölgelerde henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak depremin şiddetli olduğu ve binalarda hasara neden olabileceği belirtiliyor. Özellikle, Guatemala'da yer alan Taxisco ve çevresindeki bölgelerde hasar ve yıkıntı olabileceği endişesi hakim.

İlk Müdahale ve Kurtarma Çalışmaları

Yetkililer, depremin etkilediği bölgelerdeki ilk müdahale ve kurtarma çalışmalarını organize etmek için harekete geçti. Kurtarma ekipleri, hasarın boyutunu belirlemek ve olası mağduriyetleri en aza indirmek için bölgede aktif olarak çalışıyor.

Son Değerlendirmeler

Depremin etkilediği ülkeler, bölgedeki deprem uzmanları tarafından sürekli olarak izleniyor. Ayrıca, olası artçı sarsıntılar ve yeni riskler göz önünde bulundurularak, vatandaşlara gerekli uyarılar yapılmakta ve önlemler alınmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi