2023 KPSS Puanıyla Atama Bekleniyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2024 yılında öğretmen ataması yapılacağı sinyalini daha önce vermişti. Bakanlık yetkilileri, atamaların 2023 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanlarına göre gerçekleştirileceğini belirtmişti. Ancak henüz kesin atama takvimi ve atama sayısıyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Atama Sayısı Hazine ve Maliye Bakanlığı'na Bağlı

Öğretmen ataması yapılacak personel sayısı, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açacağı kadro sayısına bağlı olarak değişecek. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı'ndan gelecek bilgilere göre atama takvimini oluşturacaklarını duyurmuştu.

Branşlara Göre Atama Dağılımı Merak Ediliyor

Öğretmen adayları, atama sayısının yanında branşlara göre yapılacak atama dağılımını da merakla bekliyor. MEB, daha önceki atama dönemlerinde eksikliği hissedilen branşlara öncelik vermişti. Bu yıl da benzer bir uygulama yapılıp yapılmayacağı henüz belli değil.

İl İçi Yer Değiştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? İl İçi Yer Değiştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Açıklama Mart Ayında Bekleniyordu

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, 2024 yılı öğretmen atama takviminin Mart ayı içerisinde açıklanabileceğini ifade etmişti. Ancak Nisan ayı sonuna gelinmesine rağmen resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Öğretmen Adayları Yakın Takipte

Milyonlarca öğretmen adayı, MEB'in resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarını yakından takip ediyor. Atama takviminin açıklanmasının ardından adaylar, başvuru tarihleri ve gerekli belgeler gibi detayları öğrenebilecek.

Yetkililerden Net Açıklama Bekleniyor

Öğretmen ataması bekleyen adaylar, net bir tarih ve atama sayısıyla ilgili açıklama yapılmasını istiyor. Belli bir planlama yapabilmek isteyen adaylar, MEB'den konuya ilişkin en kısa sürede resmi bir açıklama beklediklerini ifade ediyor.

Editör: Kazim Bozkurt