Büyükelçilik konutunda organize edilen seminere Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Salih Mutlu Şen, Eski İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ile Mısır’ın önde gelen üniversitelerinde Türkoloji bölümlerinden çok sayıda profesör, akademisyen ve Mısırlı basın mensuplarının yanı sıra Kahire Yunus Emre Enstitüsü'nde (YEE) Türkçe öğrenen öğrenciler iştirak etti.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Şen, İstiklal Marşı yazarı ve şair olan Mehmet Akif Ersoy’un Türk halkının yeni bir kuvvetle tarih sahnesine çıkışında manevi bir güç kaynağı oluşturduğunu ve verdiği ilhamla geleceğini şekillendirdiğini söyledi. Şen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mehmet Akif Ersoy, hayatının 10 yılını Mısır’da (Helvan bölgesi) geçirdi ve bu yıllarda birçok eser çıkardı. Ersoy, iki kardeş halk arasında kopmaz bir bağ ve büyük bir konuma sahip. Milli şairimizi şükranla anmaya, anısını canlı tutmaya ve genç nesillere aktarmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Şen, seminerin Mısır’da doğan ve 27 yaşına kadar Mısır’da yaşayan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu tarafından verileceğini, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yakın arkadaşı merhum İhsan Efendi’den (Ekmeleddin İhsanoğlu’nun babası) edindiği bilgiler ve marifet ile Akif Ersoy’u en iyi tanıyan kişi olduğunu dile getirdi.

“Mehmet Akif Ersoy’un yaşadığı evi müzeye dönüştürmeyi temenni ediyoruz”

Yabancılar üzerinde gözetim yetkisi veren tasarı kabul edildi Yabancılar üzerinde gözetim yetkisi veren tasarı kabul edildi

Türkiye ile Mısır arasındaki tarihi ilişkilerin derinliğini vurgulayan Büyükelçi Şen, Türkiye’nin iki ülke arasındaki kültür turizmini güçlendirme arzusunda olduğunu ifade ederek, “Mehmet Akif Ersoy’un yaşadığı evi müzeye dönüştürmeyi temenni ediyoruz” diye konuştu.

Büyükelçi Şen, bu adımın iki ülke arasındaki kültür turizmini güçlendireceğini vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, verdiği seminerde babasının tanıklığı üzerinden Mehmet Akif Ersoy'u anlattı. Etkinlik bugün düzenlenecek olan “Mısır’da Türkler ve Kültürel Mirasları” konulu sunum ile son bulacak.

Kaynak: AA