banner135

Şahmeran Çevrim İçinde

Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) İzmir Şubesi tiyatroyu evlere taşıyacak. 'Şahmeran Çevrim İçinde' adlı oyun Kültür için Alan Platformu'nun bir seferliğe mahsus sunduğu destek programı tarafından beğenildi ve onaylandı.

TOBAV İzmir Şubesi'nin Şahmeran tiyatro oyununda proje işbirlikçileri, Def (Erbani) Virtüözü Sami Hosseini ve Mordem Sanat Merkezi (Diyarbakır) oldu. Proje ile farklı şehirlerde sosyal paylaşım ağları kullanılarak geniş bir kitleye ulaşmak hedeflendi. İzmir TOBAV şubesinin YouTube kanalı üzerinden gerçekleştirecek canlı yayınlarla birçok disiplini içinde barındıran tiyatro performansı izleyenlere aktarılacak. TOBAV İzmir Şubesi yetkileri şunları söyledi: "Yaşadığımız çağda; dönüşen iletişim, eğitim ve öğretim olanaklarını kullanarak sanatın birleştirici gücünü deneyimlemek istiyoruz. Hedefimiz online platformları kullanarak sürekliliğini sağlamak. Bu oyunun yazılış ve sahneye konulma heyecanın amacı; Anadolu'da Şahmeran'ın halk inanışlarına yansımalarını aktarmak, onlarca kültürle yoğrulup günümüze kadar gelişinin kadim yolculuğuna saygımızı göstermek ve hala günümüzde iyi bir insan olmanın maharetinin ve çabasının sonuçlarının kıymetinin altını çizmektir. Twitter, Facebook, Youtube, instagram gibi platformlar hedeflediğimiz kitleye ulaşmamızda büyük kolaylık sağlayacaktır."

EMEL BALA YAZDI

Şahmeran Çevrim İçinde oyununda başrolleri İzmir Devlet Opera ve Balesi'nden balerin Çisil Bozcaada ve balet Yiğit Olataş paylaşıyor. Koreografisini Balerin Koregraf Melodi Sıcakyüz Olataş’ın kurguladığı birçok kıymetli dansçı da oyunda yer alıyor. Oyunda yer alan şarkılar orkestra şefi Kemal Alpan tarafından bestelendi, İzmir Devlet Konservatuar’ı Opera ve Şan Bölümü'nden öğrenciler tarafından seslendirildi. Oyunda, yazar Emel Bala anlatıcıyı, yönetmen Murat Çidamlı Ulak rollerini oynuyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100