Anneler günü bugün. Kutlamaya utandığımız günlerden biri daha. Öyle çok acı yaşandı, yaşanıyor ki bu topraklarda, öyle çok anne evlatsız, öyle çok evlat annesiz bırakıldı ki ‘’kutlu olsun’’ demek utanç veriyor.

Bianet’in verilerine göre erkekler bu yılın ilk dört ayında 119 kadını öldürdü. 
Erkekler, 
*Nisan’da en az 30 kadını öldürdü; geçen yıl aynı ayda bu sayı 24 idi. Ayrıca erkekler, kadınların yanındaki en az altı erkeği de öldürdü.
16 kadını “ayrılmak istediği, barışmak istemediği”, bir kadını “kıskandığı”, bir kadını da “kedi beslediği” için öldürdü.
*Erkeklerin 12 kadını öldürme bahanesi basına yansımadı. 
*En az 21 kadını kocası, sevgilisi erkekler, sekiz kadını kuzen, baba, torun gibi ailesinden erkekler öldürdü. Bir kadını komşusu öldürdü.
*Erkekler, yedi kadını kesici aletle, 16 kadını ateşli silahla öldürdü. 
*Erkekler iki kadını boğarak, iki kadını da darp ederek öldürdü. 
*Erkeklerin üç kadını nasıl öldürdüğü basına yansımadı.
*Erkekler, altı kadını ev dışında sokak, ormanlık alan gibi alanlarda, 24 kadını da ev içinde öldürdü.
2024 yılında koruyamadığımız, sesini duymadığımız, duyuramadığımız onlarca kadın katledildi. Hepsi birer anneyi, hepsi birer evlattı. Hepsinin hayalleri vardı. Hepsi bir gün korkmadan, huzurla uyanmak için mücadele ediyordu. 
Kadının ‘’namus’’ diye işlendiği bu topraklarda onlarcası güvenle uyanamadan bu hayattan koparıldı.  
Gününüz kutlu olsun! 
Sizi değersizleştiren, size eziyet eden, sonunda öldürülebileceğinizi bilmenize rağmen dik duruşundan vazgeçmeyip direnen canım kadınlar.  En çok sizin gününüz kutlu olsun.