Annem öğretmenliğe devam ettiği günlerde bu mesleğin 10 yıl içinde yapılamayacak hale geleceğinden bahsetmişti. İhtimal vermemiştim çok fazla ama haklı çıktı.

Her gün bir öğretmenin darp edildiği, şiddet gördüğü ya da hakarete uğradığı, mesleğin itibarsızlaştırılması için her şeyin yapıldığı bugünleri de gördük. 

Bu ülkede bir öğretmen öldürüldü. Arkadaşlarına ve öğretmenlerine zorbalık yaptığı için eline silah alıp okula gelen bir öğrenci, 74 yaşında hala mesleğini onuruyla yapan bir öğretmen, bir baba, bir eş, bir dede, binlercesinin öğretmeni göz göre göre katledildi. 

Bugünlere kolay gelmedik. Tam olarak katil savunucular, cezaların caydırıcı olmaması, eğitim ve öğretime verilen önemin azaltılması, öğretmenlerin hedef gösterilmesi yüzünden buradayız. Evet hep ‘’bizim zamanımızda’ diyorum. Tekrar söyleyeceğim. Bizim zamanımızda bırakın öğretmene fiziksel bir zararı, eğer okuldan herhangi bir konu ile ilgili şikâyet geldiyse utancımızdan üç gün yanaklarımız kırmızı gezerdik. Bırakın en ufak sorunda okula gidip hesap sormayı, öğretmenlerimizin haklılığı sorgulanamazdı bile. 

Ekran Goruntusu 2024 05 08 132720 Td0B

Bu korkunç olayın ardından sosyal medyada önümüze daha korkunç başka bir yazı düştü. Sevan Nişanyan’ın yazdıkları. Bir insanın öldürülmesinin güzellendiği, hayatını kaybeden öğretmenimizin arkasından acımasızsa yazılan cümleler ve Atatürk’e edilen hakaretler. 

İşte sistem tam olarak burada kırılıyor. Katil kadar suçlu olan bu zihniyetin ceza alması gerek. Bir katil kadar tehlikeli bu düşüncelerin önüne geçilmesi gerek.  Bu kötülüğün hiçbir dinle, hiçbir inançla bağlantısı yok. Hayatımda ayrı din ve mezheplerden birçok arkadaşım var. Bugününe kadar katil olmayı, kötülüğü savunduğunu görmedim.  Bu sosyopat bir davranış. Bu yaşadığın ülke topraklarına ihanet. 

İbrahim Oktugan’ın öğretmenler günü için yaptığı konuşmasında, öğretmenlerine duyduğu saygının öneminden bahsetmiş. Ne acı! Sadece iyi insanlar yetiştirip, saygı ve sevgiyi öğretmeye çalışan bir insan aramızdan bu şekilde alındı. Ne acı ailesine, öğretmenlerine, sevenlerine ve öğrencilerine.

Konu hakkında açıklama yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, “Okulda şiddet olaylarının son bulması için MEB’i acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırıyoruz. Cuma günü 1 gün iş bırakarak, MEB önünde olacağız.” dedi.

Umuyorum ki, bir an önce öğretmenlerimizin can güvenliği sağlanır ve işlenen suçlara karşı büyük cezalar verilir. 
Affet bizi İbrahim öğretmenim! Biz seni koruyamadık.