Başlığı görünce siyasete odaklanacağımı düşünmüş olabilirsiniz. Elbette siyasetin de içindeyiz. Siyaset bir sanat değil mi? Erdemli, onurlu, dürüstlükten, toplumsal duyarlıktan, aydınlanmadan, halktan yana siyaseti öngörerek, özleyerek…

Eskiden  reis, şef, başkan, yolbaşçı da  denirdi. Daha sonra öncü, önder sözcüklerinin lider sözcüğüne daha yakıştığının ayrımına vardık. Ben önder sözcüğünü daha kapsayıcı bulurum. 

İşbirliği, beceri, yönlendirme, iletişim, çözümleme ustalığı, sorumluluk, düşünsel yeti, eylemlilik, duygudaşlık, karar verme ve etkileme gücü… Bir önderi tanımlayan özellikler değil mi?

Bu konuda sınırımı aşmadan, bilgiçlik taslamadan bir şair, masal ustası, çocuklarla iyi iletişim kurabilen,  iyi önder olmanın yollarını çocuklarla paylaşan bir kitaptan ve yazardan söz edeceğim.

Nazmi Ağıl’ın “Beni Seven Arkamdan Gelsin” kitabından…

***

Nazmi Ağıl’la aynı tarihlerde (1998) şiir kitapları çıkarmışız. Ağıl 34 yaşındaymış o zaman, ben de 52… Üstelik Nazmi Ağıl 98’de iki şiir kitabı “Gökçe Yazı” (YKY) ve “Boşanma Dosyası” (Adam Yayıncılık) ile merhaba demiş okurlarına.

 “Boşanma Dosyası” kitabıyla Yunus Nadi Şiir ödülünü de almış.

‘Beni Seven Arkamdan Gelsin’,  Nazmi Ağıl’ın “çocuklar dilimizi sevsin, şiir okuma alışkanlığını geliştirsin düşüncesiyle” yazılmış şiirlerden oluşuyor. Her şiirden çıkarılacak “liderlik” gizinin kapısını açıyor, alıştırmalarla çocukları düşünmeye, çıkarımlara yönlendiriyor.

Beni en çok Nazmi Ağıl’ın “liderlik sırrı”  ile ilgili sözleri etkiledi. Çocuklar da bir liderin gerçek anlamda nasıl olması gerektiğinin yanıtlarını bulacaklar inanın.

İyi lider hata yapmaktan çekinmez diyor Nazmi Ağıl. Sonra art arda sıralıyor “liderlik giz”lerini.

“Düş kurmayı bilir çünkü düş kurmak geleceği kurmaktır.”

 “İyi lider, bir işe girişmeden bütün olasılıkları ve olanakları değerlendirerek atacağı her adımı planlar.

“İyi lider koyduğu kurallara öncelikle kendisi saygı gösterir. Merak eder.”

Aynı zamanda iyi lider inandırıcı, örgütleyici ve harekete geçiricidir. Umutlandırmayı eksik etmez. Yüzünü yeni güne döner. Yeniliğe açık olur.

Yanındakileri yetiştirir; onlara güvenir ve sorumluluk verir. Beraberindekileri korkuyla değil, sevgiyle yönlendirir.”

Bence büyüklerin de ilgiyle, beğeniyle okuyacağı şiirler, sözler... 

 “Büyük ve büyülü liderlerin devri kapanmalı. Her konunun uzmanı olan, her şeyi bilen, her şeye gücü yeten ‘adamlar’ olmamalı.” diyor önsöz yazısında Profesör Zeynep Aycan.

EFDAL SEVİNÇLİ

Araştırmacı, yazar Efdal Sevinçli bu akşam Vefa İstasyonu’nun konuğu. 

Genel sunumunu Y. Bekir Yurdakul’un yapacağı etkinlikte Hayrettin Filiz, Hüseyin Yurttaş ve Semih Çelenk, İzmir’in değerli yazın emekçisini anlatacaklar.

Etkinliğin görsel çalışmasını Ferhat İşlek ve M. Osman Akbaşak üstlendi.

Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonu’ndaki buluşmada yazın-sanat dostlarımızı da görmek istiyoruz. Saat 18’de.

(*) Beni Seven Arkamdan Gelsin, Nazmi Ağıl, resimleyen: Hasan Karaca, Sadık Uygun Yayınları, Ekim 2023, renkli, resimli 96 sayfa