Bu isim size bir şey hatırlatıyor mu? Yoksa sizde unuttunuz mu? Ben hatırlatayım. Tekrar tekrar hatırlatayım ki bu insanlar bu cesareti bulamasınlar bir daha.

İbrahim Keloğlan’ın 1 Ocak’ta İstanbul’un Küçükçekmece ilçesine bağlı Başakşehir’de bir sitede, apartmanda dolaşan bir kediyi tekmeleyerek öldürdüğünü gösteren güvenlik kamerası görüntüsü ortaya çıktı. Eros adlı kedinin maruz kaldığı şiddetin görüntüsü tüm ülkeyi hem öfkelendirdi hem de ciğerini söktü. Bizleri insan olmaktan utandırdı. Yaşadığı yerde istenmeyen kişi oldu (doğal olarak), tutuklanması için sosyal medyada adına binlerce paylaşım yapıldı, imza kampanyası başlatıldı.

Savcılık, Keloğlan hakkında ‘bir ev hayvanını veya evcil hayvanı kasten öldürme’ suçundan altı aydan dört yıla kadar hapis istemiyle dava açtı ve gözaltına alınan Keloğlan 4 Ocak’ta tutuklandı. 35 gün sonra, 8 Şubat’ta mahkemeye çıkarılan Keloğlan, hakkında ‘bir ev hayvanını veya evcil hayvanı kasten öldürme’ suçundan altı aydan dört yıla kadar hapis istedi ve her zaman olduğu gibi hükmün açıklanması geri bırakılarak salıverildi. Gerekçeli kararda sanığın ‘iyi hal’ ve ‘pişmanlığı’ vurgulandı. Pişmanlık derken, kedinin onu parçalamasından ‘korkmuş’. 

Karara hem davacılar hem savcı itiraz edince Küçükçekmece 4. Ağır Ceza Mahkemesi 20 Şubat’ta Küçükçekmece 16’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararın kaldırılmasına ve dosyanın mahkemeye iadesine karar verdi.

Ben ve ben gibiler unutmadık. Bu ülkede hayvanlara yapılan işkenceler insan öldürmeyle aynı cezaları alana kadar da unutmayacağız. Duruşma 13 Mart Çarşamba günü saat 10.30’da Küçükçekmece Adalet Sarayı 16. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde gerçekleşecek. İmkânı olan orada olmalı. 6 dakika boyunca işkence ederek, kanlar içinde kalana kadar şiddet uyguladığı Eros’un minik ruhunun huzur bulması için ben ve benim gibi düşünen, hissedenler mücadeleye devam edeceğiz. Duruşma sonrası mutlu haberlerle burada buluşmak üzere.