Kimi zaman kitaplığımı gelişigüzel karıştırarak kitap ararım. Nasıl ki acıkınca buzdolabının kapağını açar ve bir şeyler ararsam, işte böyle bir arayıştır yaptığım. 

Birden heyecanlandım, çünkü karşımda Hanri Benazus vardı!

Neredeyse 18 yıl önce, 11.04.2005 tarihinde imzalayarak verdiği MUTLULUK adlı kitabına rastlayınca yüzüme bir gülümseme, içime de bir sıcaklık oturdu. Çünkü Hanri Benazus, sadece kitaplarıyla değil, günlük yaşamıyla da çevresine mutluluk veren bir kişiydi.

Beş yüz yılı aşkın bir geçmişi ile tam bir İzmirliydi, Hanri Benazus. Lütfen söyler misiniz, içimizde (ben dahil) kaçımız onun kadar İzmirli, onun kadar İzmir özelliklerini taşıyan bir İzmir hemşehrisidir?

1930 İzmir doğumlu ve İzmir Atatürk Lisesi mezunu olan Benazus, tutku düzeyinde bir Atatürk hayranıydı. Beş binin üzerindeki Atatürk fotoğrafları koleksiyonu, başka hiçbir kimsede ya da müzede bulunmamaktadır.

Atatürk’le ilgili hiç unutamadığı anısı, 9 Ekim 1937’de Aydın Ortaklar’da Atatürk’le karşılaşması ve onun masasındaki leblebileri yemesiymiş.

Başta Atatürk ve Atatürkçülük olmak üzere, ‘yakın tarihimiz’ ve ‘insan’ konulu 102’nin üzerinde kitap yazmış, konferanslar vermiş ve sergiler açmış bir yurtsever Benazus!

‘MUTLULUK’TAN ALINTILAR

Bu yıl 15 Ocak’ta yitirdiğimiz Atatürk dostu Hanri Benazus’un Mutluluk adlı kitabını yıllar önce okumuştum ama bulunca yeni bir dosta kavuşmuş gibi oldum.

Onun bu kitabına koyduğu özlü sözlerden bazılarıyla sizleri baş başa bırakayım!

“İyimserlik, hayatımızın güneşidir!

Hayat, her gün insana tükenmeyen bir hazine ve sonsuz bir heyecan sunar.

Hayatınızı geçmişin karanlıklarında değil bugünün huzur, yarının umut dolu beklentilerinde yaşayın.

Alışkanlıklarımız, kendi ellerimizle yarattığımız putlardır.

Her insan bilmediklerinin esiri, bildiklerinin efendisidir.

Yalnız yaptıklarınızla değil, yapmadıklarınızla da yargılanacaksınız.

İnsan yaşadıkları ile değil, yaşadıklarından aldığı derslerle olgunlaşır.

Kendinize ait olmayan bir fikri aşırı benimsemeyin, yoksa onun tutsağı olursunuz.’’

Eğer Hanri Benazus’un kitaplarını okursanız yaşama daha farklı baktığınızı hissedeceksiniz!