Öncelikle şunu belirtmek zorundayım; bir genç insanı milletvekili yapmak ile ilçe belediye başkanı yapmak arasında dağlar kadar fark vardır.

Milletvekili yapılan deneyimsiz bir genç, hiçbir zarar vermeden (görmeden) milletvekilliği yapabilir. Oysa ilçe belediye başkanı, seçildiğinin ilk dakikasında yönetsel, hukuksal, parasal ve özellikle de imar sorunlarıyla karşılaşmaya başlar.

CHP Genel Merkezi, bilinçli seçmenlerin kimi zaman oylarını cezaya çevirebildiği İzmir’de yaptığı atamalarla büyük bir sorumluluk almıştır. 

CHP’deki değişim hareketine büyük destek veren ve Kılıçdaroğlu’nun değişmesinin şart olduğuna inanan bir kişiydim ama İzmir atamalarını görünce, özellikle de deneyimin saf dışı bırakılmış olmasına şaşırmadığımı söyleyemem.

DENEYİMSİZ BAŞKANLARI BEKLEYEN ZORLUKLAR

Şöyle sıralayabiliriz;

1-     Seçmen tepkisi nedeniyle kullanılmayacak ya da kaçacak oylar düş kırıklığı ve saygınlık sorunu yaratabilecektir.

2-    “İthal” adaylar, bölgeyi ve bölgede yaşayanları tanımama sorunu nedeniyle tepkiyle karşılaşabilecektir.

3-    Daha önce hiçbir yöneticilik yapmamış olanlar, “iki koyun güdemez!” suçlaması ile karşılaşacaktır.

4-    Belediyeciliği, yönetimi ve belediye hukuku ile parasal konuları bilmeyen deneyimsiz başkanların, aldatılma ve yanlışlara imza atabilme şanssızlıkları bulunmaktadır.

5-    Deneyimsiz belediye başkanının, belediye meclisi üyeleri de yetersizse, büyük sıkıntı çekmesi kaçınılmazdır. 

6-    Genç ve deneyimsiz belediye başkanı, kendisini oraya getiren(ler) tarafından, onların amaçları(!) doğrultusunda kullanılabilecektir.

7-     Her deneyimsiz yöneticiyi ele geçirmek için fırsat arayan bazı tehlikeli kişiler, bu genç başkanlar için de büyük tehlikedir.

8-    Zaten deneyimsiz olan belediye başkanının yanına, aynı ‘dikkatsizlikle’ atanacak(!) deneyimsiz bir başkan yardımcısı, tehlikeyi daha da artıracaktır.

BELEDİYE MECLİSİNİN ÖNEMİ ARTTI

Büyükşehir belediye meclisleri, ilçe belediyelerinden gelen üyelerden oluşur ve kentin yönetiminde Belediye Başkanının en önemli yardımcısı ve denetleyicisidir. Büyükşehir Belediye Başkanı nasılsa işine yarayacak insanları kendi meclisine taşıyabilir.

Ama deneyimsiz bir ilçe başkanı için ilçe meclisinde şu mesleklerin bulunması çok önemlidir:

Kentin imarı için, mimar veya harita mühendisi veya şehir plancısı, hukukçu ve mali müşavir (para yönetimi).

Yapılan atamalardan dolayı zaten tepki duyulan CHP yönetimi, eğer aynı yanlışı belediye meclislerini belirlerken de yaparsa, vay halimize!