SGK borcunu yapılandırmak için son tarih 1 Şubat

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal, kuruma prim borcu bulunan işveren ve sigortalılara çağrıda bulundu. Gülcemal, yapılandıma için son başvuru tarihinin 1 Şubat olduğunu hatırlatarak, “Başvuruyu kaçırmayın” dedi.

SGK borcunu yapılandırmak için son tarih 1 Şubat

17 Kasım 2020 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren “7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’dan” faydalanarak indirim kazanmak isteyen işveren ve sigortalılara tanınan başvuru süresinin sona ermesine sayılı günler kala İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ekrem Gülcemal, yapılandırma kanunundan faydalanarak indirim kazanmak isteyen işveren ve sigortalılara çağrıda bulundu. 1 Şubat 2021 tarihinde başvuru süresinin biteceğini hatırlatan İl Müdürü Gülcemal, “İşverenler yapılandırma başvurularını 1 Şubat 2021 Saat 23:59’a kadar e-sigorta aracılığı ile Bağ-Kur sigortalıları ise yine 1 Şubat 2021 saat 23:59’a kadar e-Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinde yer alan “SGK Borçlarının Yapılandırılması” uygulamasına girerek hem yapılandırma yapabilir hem de ödeme planlarını çıkartabilirler” diye konuştu.

Yüzde 90 faiz indirimi

Yapılandırma kapsamına giren prim borçlarının gecikme cezası ve gecikme zammının silindiğini dile getiren Gülcemal, bunların yerine tahakkuk edecek Yİ-ÜFE faizinin hesaplanarak borçların yeniden yapılandırıldığını, borçların peşin olarak ödenmesi halinde Yİ-ÜFE faizinin de yüzde 90’ının silindiğini söyledi. Ayrıca borçlarını taksitler halinde ödemek isteyenlerin ise 2 şer aylık dönemler halinde 18 taksitte borçlarını ödeyebileceğini de ifade etti. İl Müdürü Gülcemal ayrıca, peşin ödeme ve ilk taksit ödeme süresinin son gününün 31 Mart 2021 olduğunu, başvuranların yapılandırmalarının bozulmaması için mutlaka birinci ve ikinci taksitlerinin süresinde, tam olarak ödenmesi gerektiğini, ayrıca bir yılda ikiden daha fazla taksit aksatmamaları gerektiğini vurguladı.

GSS borçluları için süre uzatıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve Bağ-Kur prim borcu olanların yıl sonuna kadar devlet hastaneleri ve devlet üniversitesi hastanelerindeki sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edeceğini bildirdi. Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararı Twitter hesabından paylaşarak, şunları kaydetti: "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile GSS ve Bağ-Kur prim borcu olan vatandaşlarımız 31 Aralık 2021'e kadar devlet hastaneleri ve devlet üniversitesi hastanelerinde sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edecektir."

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2021, 17:10
YORUM EKLE

banner97

banner101

banner96

banner100