Müvekkillerin suçunun sorumlusu avukatlar değildir

İzmir Barosu, Ankara'da gözaltına alınan avukatlarla ilgili yaptığı kamuoyu açıklamasında avukatların görevleri nedeniyle müvekkilleriyle özdeşleştirilmesi anlayışından vazgeçilmesi gerektiği ifade etti.

Müvekkillerin suçunun sorumlusu avukatlar değildir

Ankara’da başlatılan soruşturmalar nedeniyle 48 avukat ve 7 stajyer avukatın gözaltına alındığını, ayrıca evlerinde ve ofislerinde baro temsilcileri olmadan arama işlemleri yapılmasına karşı tepki gösteren İzmir Barosu, yaptığı kamuoyu açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Avukatların mesleki faaliyetleri ile ilintili olarak yaptıkları işlemler için korunmasını temel alan tüm evrensel ilke ve normlara karşın ülkemizde meslektaşlarımızın üstlendikleri görevler sebebiyle soruşturmaya uğramaları ve usule aykırı soruşturma işlemleriyle özgürlüklerinden yoksun bırakılmaları uygulaması siyasi iktidar tarafından bir hukuk politikası haline getirilmiş durumdadır.

Müvekkillerinin işledikleri iddia edilen suçlardan (mahkeme kararlarıyla kesinleşmiş dahi olsa) avukatlar sorumlu tutulamazlar. Bu bağlamda evrensel hukuk ilkelerinden biri olan suçların ve cezaların şahsiliği ilkesini işletmeyenlerin de bir gün avukata ihtiyaç duyabileceklerini kendilerine hatırlatmak gerekmektedir.

Bu nedenle, avukatların görevleri nedeniyle müvekkilleri ile özdeşleştirilmesi anlayışından derhal geri dönülmesini ve mesleki faaliyetleri sebebiyle gözaltında bulunan tüm meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2020, 13:26
YORUM EKLE