banner112

“Kuyu Kurumadan” su çalıştayları başlıyor

KEÇİ Kültür Ekoloji Çevre ve İletişim Derneği’nin çağrısıyla İzmir’de Gediz ve Küçük Menderes havzaları üzerinde bulunan beş ilçede düzenlenecek su çalıştaylarında, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, sulama birlikleri, üretici kooperatifleri, akademisyenler, uzmanlar ve çiftçiler su krizini konuşmak ve çözüm yöntemlerini tartışmak için bir araya geliyor.

“Kuyu Kurumadan” su çalıştayları başlıyor

KEÇİ Derneği 2022 yılını “Kuyu Kurumadan” üst başlığı ile su çalışmalarına ayırdı. Bu çalışma kapsamında düzenlenecek çalıştaylarda Ege Bölgesi’nde Gediz ve Küçük Menderes havzaları üzerinde bulunan Seferihisar, Selçuk, Ödemiş, Çiğli ve Foça ilçelerinde yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, sulama birlikleri, üretici kooperatifleri, akademisyenler, uzmanlar ve çiftçiler bir araya geliyor. Çalıştaylarda su krizinde gelinen nokta, su yönetimi, çözüm önerileri, iyi uygulama örnekleri tartışılacak, üreticilerin sahadan ilettiği bilgiler ve uzmanların bilimsel katkılarıyla geleceğe dönük yaklaşımlar değerlendirilecek.

Suyun yüzde 74’ü tarımda kullanılıyor

Türkiye hızla “su fakiri” ülke konumunda ilerlerken acil tedbirler alınmadığı taktirde bir gıda krizi ile karşı karşıya kalabilir. Suyun yüzde 74’ü tarımsal üretim sırasında kullanılmakta olup, bu suyun çok büyük bir kısmı sulama sırasında kaybolmaktadır. KEÇİ Derneği’nin başlatmış olduğu “Kuyu Kurumadan” çalışması ile tarımsal üretimde daha bilinçli ve geleceği öngören bir su kullanımının yolları ve yöntemleri tartışılacak ve bu çalıştaylardan çıkan sonuç raporu kamuoyu ile paylaşılacak.

İlk Çalıştay Seferihisar’da

KEÇİ Derneği kolaylaştırılıcığında gerçekleşecek ilk çalıştay, muhtarlar, sulama birlikleri, kooperatifler, sivil toplum örgütleri ve üreticiler, Seferihisar Belediyesi, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Ziraat Mühendisleri Odası’nın katkılarıyla 19 Temmuz Salı günü Seferihisar’da düzenlenecek.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2022, 14:31
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100