banner109

Kovid 19 nedeniyle ölen sağlıkçılar anıldı

Kovid 19 nedeniyle hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun ölüm günü olan 1 Nisan tarihi, pandemide hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarının hatırlandığı bir gün olarak kararlaştırıldı.

Kovid 19 nedeniyle ölen sağlıkçılar anıldı

Haber/ Didar DEMİRCİ

Bu doğrultuda tören yapan İzmir Tabip Odası anma töreni düzenledi.

Kovid 19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının unutulmaması için TTB’nin 72. Büyük Kongresinde alınan kararla Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu’nun ölüm günü olan 1 Nisan tarihi, “Covid-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Sağlık Çalışanlarını Anma Günü” olarak kabul edildi. Bu doğrultuda geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan “Sağlık Çalışanlarına Saygı Anıtı” önünde tören yapıldı.

Törende konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, “Bizler küresel salgının en başından beri özveri ile sağlık hizmeti vermeye çalışıyoruz. Topluma adanmış kutsal mesleğimizi canla başla sürdürürken hastalandık, 393 arkadaşımızı kaybettik. Covid -19 nedeniyle yaşamını yitiren Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu’nun ölüm günü olan 1 Nisan tarihi TTB 72. Büyük Kongresi’nde alınan bir karar ile “Covid-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Sağlık Çalışanlarını Anma Günü” kabul edildi. Bugün bu kaybettiğimiz sağlık çalışanlarını anmak için toplandık. Acillerde, yoğun bakımlarda, ASM’lerde, sahada filyasyonda halkın sağlığı için yaşamlarını riske atarak çalışan sağlık çalışanları ne yazık ki korunamadılar. Yeterli ve nitelikli koruyucu ekipman sağlanmadı. Futbolculara, milletvekillerine her hafta düzenli olarak yapılan Covid testleri kendilerine çok görüldü. Uygun olmayan koşullarda uzun, stresli mesailerde, gece gündüz demeden, izin, istifa hakları olmadan çalıştılar. Yönetilemeyen küresel salgının bütün yükü sağlık çalışanlarının omuzlarına yüklendi. Tükeniyoruz çığlıklarına kulaklar tıkandı. Yaklaşık 140 bin sağlık çalışanı Covid-19 hastası oldu. 393 sağlık çalışanını kaybettik. Artık yeter diyoruz! Daha fazla hastalanmak daha fazla arkadaşımızı kaybetmek istemiyoruz! Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Sizlerin kahramanı olmak değil, korunmak istiyoruz! Alkış değil, haklarımızı istiyoruz! Covid -19 ‘un sağlık çalışanları için bir meslek hastalığı sayılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Küresel salgında kaybettiğimiz tüm sağlık çalışanlarının anıları önünde saygı ile eğiliyoruz. Anıları sağlık hakkı mücadelemizde bize ışık olacaktır. Unutmayacağız! Unutulmayacaklar” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 17:32
YORUM EKLE

banner97

banner96