İzmir nüfusunun yüzde 28’i aşılandı

İzmir Valisi Köşger’in sosyal medya hesabından paylaştığı ‘İzmir'de bugün itibarıyla aşı olanların sayısı 4 milyonu, aşılanma oranı ise yüzde 71'i geçti’ bilgisinin doğru bir algı oluşturmadığına değinen İzmir Tabip Odası Başkanı Çamlı, “İzmir nüfusunun yüzde 28’i çift doz aşı oldu.  Toplumsal bağışıklık oluşturacak yüzde 70’lik düzeylerin çok uzağındayız” dedi.

İzmir nüfusunun yüzde 28’i aşılandı

Haber/ Didar DEMİRCİ

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Güzel İzmir'de bugün itibarıyla aşı olanların sayısı 4 milyonu, aşılanma oranı ise yüzde 71'i geçti. İnanıyorum ki; yakın gelecekte bu oranlar daha da yükselecek ve bu işin üstesinden geleceğiz. Haydi İzmir, hep birlikte kolları sıvıyoruz!” dedi. Söz konusu paylaşımla ilgili sorularımızı yanıtlayan İzmir Tabip Odası Başkanı Çamlı, “İzmir nüfusunun yüzde 28’i çift doz aşı oldu.  Toplumsal bağışıklık oluşturacak yüzde 70’lik düzeylerin çok uzağındayız” dedi. İzmir Valisi Köşger’in ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladıkları oranlarda yanlış bir algı oluşmasına neden olduğunu dile getiren Çamlı, “İzmir’in yaklaşık 4 milyon 394 bin nüfusu var. Yaklaşık 2 milyon 470 bin kişi birinci doz, 1 milyon 244 bin kişiye de ikinci doz yapıldı. Bu çerçevede baktığımızda toplumsal bağışıklık açısından İzmir’de bir oran vermemiz gerekirse, İzmir’de 2 doz aşılanmış kesimin oranı yaklaşık yüzde 28’dir. Dolayısıyla bizim bilimsel çerçevede konuşmamız gereken oran yüzde 28’dir” dedi.

BİLİMSEL BİR KARŞILIĞI YOK!

Çamlı, konuya ilişkin sözlerini şu şekilde tamamladı:
“Bu yüzde 71 sayısı 18 yaş üstü nüfusa yapılan 1 doz aşının oranıdır. Bizi ilgilendiren tüm topluma yapılan iki doz aşının sayısıdır. Çünkü tüm dünyada bilimsel karşılaştırmalarda bu istatistik göz önüne alınır. Biz toplumun yüzde 70’i aşılanmalı derken, tüm nüfusun yüzde 70’inin 2 doz aşılanmasını ya da bağışıklık oluşturacak miktarda aşılanmasını istiyoruz. Bu aşıların kullanım onayları 2 doz için alındı. Dolayısıyla 18 yaş üstüne tek doz aşı oranının açıklamanın ve bunun üzerinden yüzde 70 diyerek bir sayı telaffuz etmenin bilimsel bir karşılığı yok. İzmir’de şu anda nüfusa göre yüzde 28’i iki doz aşılanmış ve bağışıktır. Toplumsal bağışıklık olarak yüzde 70’ler düzeyinin çok altında olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak isterim.”
Didar DEMİRCİ

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2021, 17:44
YORUM EKLE