İZBAN'ı fare kemirdi

İzmir'de her gün binlerce kişinin yolculuk ettiği İZBAN'ın, fiber optik kablolarında arıza meydana geldi. Bilgilendirme ekranlarını karartan arızanın, fare kemirmesi sonucunda ortaya çıktığı öğrenildi

İZBAN'ı fare kemirdi

HABER / Gökçe ADAR

İzmir'de hizmet veren banliyo tren sistemi İZBAN'ın fiber optik kablolarında arıza meydana geldi.

Arıza nedeniyle trenlerin yolcu bilgilendirme ekranlarının bir haftadır hizmet vermediği bilgisi alındı. İZBAN Genel Müdürlüğü yetkilileri ise kabloların fare kemirmesi sonucunda tahrip olduğunu ifade etti. Yetkililer, yaklaşık bir haftadır süren arızayı, teknik personelin gidermeye çalıştığını belirtti. Arızayı, eş zamanlı yani tüm istasyonlarda görülen bir arıza olarak nitelendiren yetkililer, İZBAN'ın tüm duraklarında ki yolcu bilgilendirme ekranlarının çalışmadığını söyledi.

Duyuru yapıldı

İZBAN Genel Müdürlüğü yetkilileri, çıkan sorunun tren işleyişini etkilemediğini ifade ederek, arızanın herhangi bir kazaya sebep olmayacağının altını çizdi. Henüz, arızanın sebebi ile ilgili resmi bir açıklamada bulunmayan yetkililer, dün İZBAN'ın resmi sosyal medya hesaplarından konuya dair şu paylaşımı yaptı: “Sayın yolcularımız, Fiber optik altyapısından kaynaklanan geçici bir sorun nedeniyle yolcu bilgilendirme ekranlarımız, kısa süre hizmet veremeyecek. İstasyon operatörlerimiz ve görevlilerimiz, yolcularımıza gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeleri yapmaktadır. Yolcularımızın dikkatine sunarız.” Paylaşıma yorum yapan bazı vatandaşlar ise, İZBAN duraklarındaki asansör ve merdiven arızalarını da dile getirerek, arızaların bir an önce giderilmesi çağrısı yaptı.

Fiber optik kablosu nedir?

Fiber optik kablolar, veri göndermek için elektrik sinyallerinin aksine ışık sinyallerini kullanan kablolardır. Fiber optik kablo, bir elektrik kablosuna benzer, ancak ışığı taşımak için kullanılan bir veya daha fazla fiber optik içeren bir kablo türüdür. Optik fiber elemanları tipik olarak tek tek plastik tabakalarla kaplanır ve kablonun yerleştirileceği ortam için uygun koruyucu bir tüp içinde bulunur. Bina içi ve bina dışı kullanım için uygun olduğu gibi yer altında ve direkler arası kullanım içinde uygun türleri vardır. Fiber optik kablo, yanlışlıkla hasar görebilir, kesilebilir veya koparılabilir. Yapılan araştırmalara göre optik fiber arızasının ana nedenlerinden biri; yol alt yapı çalışmaları olup, kazı sırasında kabloların kopması veya zarar görmesi olarak tanımlanır.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92