Emniyetten hırsızlığa karşı karikatürlü uyarı

İzmir Emniyet Müdürlüğü kentte hırsızlık olaylarının önüne geçmek için hazırladığı farkındalık projesi kapsamında apartmanların giriş katı ile alışveriş merkezlerine karikatürlü uyarı afişleri asıyor.

Emniyetten hırsızlığa karşı karikatürlü uyarı
İzmir Emniyet Müdürlüğü kentte hırsızlık olaylarının önüne geçmek için hazırladığı farkındalık projesi kapsamında apartmanların giriş katı ile alışveriş merkezlerine karikatürlü uyarı afişleri asıyor.
Projenin fikir sahibi Balçova İlçe Emniyet Müdürlüğünün sorumluluk sahasında başlayan çalışmayla polise ihbar oranlarının artırılması hedefleniyor. Apartman girişleri için ilk etapta 7 güncel konu başlığında hazırlanan 10 bin çıkartma ve afiş, motorize ve yaya ekiplerin yardımıyla asılmaya başlandı.
Karikatürlü afişlerde “Hırsıza açık kapı bırakma!”, “Hırsız açık kapı sever!”, “Hırsızlara karşı eviniz ne kadar güvenli?”, “Bizim gözümüz olun” ve “Sen komşunu kolla ki biz hepinizi kollayalım” uyarıları yer alıyor.

HIRSIZLIK YÜZDE 35 AZALDI


İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Seda Okur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evden hırsızlıklarla mücadeleye büyük önem verdiklerini söyledi.
İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın'ın talimatıyla evden hırsızlıklarla etkin mücadele anlamında toplantılar yapıldığını ve buna bağlı projeler geliştirildiğini belirten Okur, kabul gören karikatürlü farkındalık çalışmasının da mücadeleye katkı sağlayacağını düşündüğünü dile getirdi.
Hırsızlık olaylarının her geçen gün azaldığına dikkati çeken Okur, “Aldığımız tedbirler sayesinde bu düşüş ocak ayındaki istatistiklerimize de yansıdı. Hırsızlık olaylarında geçen yıla oranla yüzde 35 düşüş var” dedi.

“KİM O?” DEMEDEN KAPI AÇMAYIN


Balçova İlçe Emniyet Müdürü Süheyda Tuğbay da ihbarın hırsızlığı önleme konusunda önemli bir etken olduğuna dikkati çekti.
“İhbarları artırabilmek için ne yapabiliriz diye yardımcılarımla birlikte çalıştık düşündük ve böyle bir proje geliştirdik” diyen Tuğbay, “İnsanların apartman girişlerine özellikle karikatürle beslediğimiz, yazısı az olan resimler, çıkartmalar ve afişler hazırladık, bunları yapıştıracağız” ifadesini kullandı.
Karikatürlerde yoğunluğu "açık kapı" üzerine verdiklerine işaret eden Tuğbay, hırsızlık olaylarının en çok bu durumdan kaynaklandığını söyledi.
"Kim o?" demeden kapı açılmaması gerektiğini vurgulayan Tuğbay, şunları kaydetti:
"Özellikle bize gelmeyen kişilere kapılarımızı açmamamız lazım. Komşuluk ilişkilerinde de bu duruma dikkat etmeliyiz. Binalara hapis olmuş durumdayız. Çocuklarımız sokaklarda oynamadığı için etrafımızdaki komşularımızın kim olduğunu bilmiyoruz." Candoğan Parlatan / AA
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2018, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92