banner112

Cumhuriyet’te 8 gazeteci işten çıkarıldı

Cumhuriyet gazetesi, 8 gazetecinin işine son verdi. Türkiye Gazeteciler Sendikası, “Cumhuriyet yönetiminin, sendikal mücadelede aktif olan sekiz meslektaşımızı seçmesi tesadüf değildir” diyerek, yarın gazete önünde basın açıklaması yapılacağını duyurdu.

Cumhuriyet’te 8 gazeteci işten çıkarıldı

Cumhuriyet gazetesinde 8 gazeteci işten çıkarıldı. İşten çıkarmalar, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile 2 hafta önce imzalanan toplu sözleşmenin ardından gerçekleşti.

Gazetede, Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça, Spor Müdürü Sami Gürel, Düzeltme Servisi Şefi Rüya Özalkan, Cumhuriyet Pazar Sorumlusu Hilal Köse, muhabirler Tuğba Özer, Ece Piroğlu, foto muhabiri Vedat Arık ile arşivde çalışan Mahmut Gündüz’ün işine son verildi.

TGS, işten çıkarılan gazeteciler için 30 Kasım Salı (yarın) saat 11.00’de, Cumhuriyet gazetesi önünde bir basın açıklaması yapılacağını duyurdu.

Sendika tarafından yapılan açıklamada, “İşten atmalara dair ekonomik gerekçeler öne süren Cumhuriyet yönetiminin, sendikal mücadelede aktif olan sekiz meslektaşımızı seçmesi tesadüf değildir. Cumhuriyet gazetesi yönetimini bir an önce bu hatalı karardan vazgeçmeye ve altına imza attıkları toplu iş sözleşmesi hükümlerine uymaya çağırıyoruz” denildi.

Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya’dan açıklama

8 gazetecinin işten çıkarılmasının ardından, Cumhuriyet’in Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya’dan açıklama geldi. Gazetecilerini, bilgisi ve onayı olmadan işten çıkarıldığını belirten Küçükkaya, “Bu kararın geri alınması için yapılacak bütün mücadeleye omuz vereceğim” dedi.

YORUM EKLE

banner101

banner100