banner109

Buca Cezaevi boşaltıldı

Buca Cezaevi, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltıldı.

Buca Cezaevi boşaltıldı

İzmir'de 30 Ekim günü meydana gelen 6,9' luk deprem felaketinin ardından bölgedeki incelemeler sürüyor. Bu kapsamda Buca Cezaevi'nin de tahliye edilmesine karar verildi. Mahkumlar, başta Afyonkarahisar olmak üzere çeşitli cezaevlerine nakledildi.

1959 yılında inşa edilen ve 20 yıldır kaldırılması için mücadele edilen Buca Cezaevi, nihayet boşaltıldı. 30 Ekim'de yaşanan deprem felaketinde cezaevinde az da olsa hasar meydana geldiği, depreme dayanıksız olduğu çeşitli testlerle kayıt altına alınmış olması nedeniyle mahkumlar, depremin hemen ertesi günü başka şehirlere nakledildi. Mahkumların başta Afyonkarahisar Cezaevi olmak üzere çeşitli yerlere sevk edildiği, binanın tamamen boşaltıldığı, yıkım işlemine yakın bir zamanda başlayacağı öğrenildi. 

Dağ: Cezaevi tamamen kaldırılacak

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, deprem dolayısıyla Buca Cezaevinin boşaltıldığını ifade ederek, "Cezaevi artık oradan tamamen kaldırılacak. Mimari olarak çevresine uygun şekilde lojman ve Adalet Bakanlığının ihtiyaçları doğrultusunda bina tesisi sağlanacak" dedi.
Uzun süredir başka bir yere taşınması gündemde olan ve 1959 yılında inşa edilen Buca Cezaevi, İzmir'de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından boşaltıldı. Cezaevindeki mahkumların başka cezaevlerine nakledildiği öğrenildi.


"Adalet Bakanlığının depreme dayanıklı bina ihtiyaçları tesis edilecek"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ da, konuyla ilgili açıklama yaptı. Dağ, yıkılacak olan alanda Adalet Bakanlığının depreme dayanıklı bina ihtiyaçlarının tesis edileceğini bildirerek, "Buca Cezaevinin başka yere taşınması konusu uzun zamandır İzmir’in gündeminde olan bir konuydu. Buca Belediye Başkanımız, milletvekillerimiz ve Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül ile birlikte süreci yürütüyorduk. Bu sene sonuna doğru bu hususta somut bir gelişme beklenirken, deprem dolayısıyla Buca Cezaevi boşaltıldı. Cezaevi artık oradan tamamen kaldırılacak, yerine bakanımızın da geldiğinde açıklayacağı üzere; burada Adalet Bakanlığının depreme dayanıklı bina ihtiyaçları tesis edilecek. Trafiği rahatlatmaya yönelik alternatif yol oluşturulacak ve mimari olarak çevresine uygun şekilde lojman ve Adalet Bakanlığının ihtiyaçları doğrultusunda bina tesisi sağlanacak. Yeşil alanları, donatı alanları ve binalarıyla yeni bir alan oluşturulacak" sözlerine yer verdi

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2020, 14:24
YORUM EKLE

banner97

banner96