banner112

Belediye tesisine Danıştay engeli 

Karabağlar Uzundere Köyü’ne İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmak istenen katı atık transfer merkezi planlarına Danıştay engel oldu. Bölge halkı ise yaptığı açıklamada, 'Hayatlarımızın yok sayılmasına izin vermeyeceğiz” dedi

Belediye tesisine Danıştay engeli 

Haber / Gökçe ADAR

Karabağlar sınırları içerisindeki Uzundere Köyü’ne, 11 bin 305 ada 25 parselin 20 hektarlık kısmına İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmak istenen katı atık transfer merkezi, asfalt plent merkezi ve temizlik işleri şantiyesi yapılmak istenmişti. Uzundere Harmanyeri Kentsel Koruma Derneği ve 13 köylü tarafından açılan iptal davası sonucunda, İzmir 6. İdare Mahkemesi bilirkişi raporları doğrultusunda planları iptal etmişti. Mahkeme kararında, planların 1/25.000'lik İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Düzeni planlarında belirtilen ‘Yeşil Kuşak’ stratejisini zedeleyici nitelikte ve 1/100.000'lik İzmir Manisa Planlarına aykırı olduğunu ifade edilmişti. Ayrıca kararda; plan değişiklikliğinin şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, imar mevzuatına ve kamu yararına aykırı olduğu da kaydedilmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi de yerel mahkemenin kararını temyize taşıyarak bozulmasını istemiş konuyu tekrar yargıya taşımıştı. Ancak Danıştay 6. Dairesi, mahkeme heyetinin oybirliği ile Uzundere köylülerini haklı buldu. Köylülerin sevinçle karşıladığı mahkeme kararı ile ilgili Uzundere Harmanyeri Kentsel Koruma Derneği’nden yazılı açıklama yapıldı.

'KÖYÜMÜZÜ YAŞATACAĞIZ'

Yapılan açıklamada, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne çağrıda bulunan köylüler, şu ifadeleri kullandı: “Uzundere Köylüleri olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne sesleniyoruz. Çekin elinizi köyümüzden. Doğanın ve yerleşik köy hayatımızın tahribatına karşı ikili davranmayın. Ekolojiye, tarıma, zeytine ve daha nicesine aşkla bağlılıklarını dillendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri Uzundere Havzası'ndaki kaçak onlarca doğa katili firmaya göz yummaya devam ettiği yetmezmiş gibi molozlarıyla dere yataklarımızı doldurmuş, dahası köyümüzün yanı başına çöp toplama merkezleri inşa etmeye kalkmış, dava savunmalarında yüzlerce yıllık ulu zeytin ağaçlarına- kendi kendine yetişen bodur bitki-dahi demiştir. Büyükşehir belediyesinin göz yumduğu kaçak işletmeler yetmezmiş gibi kendi eliyle yaratmak istediği çevre felaketine Danıştay 'dur' demiştir.

Haklarımızın ve hayatlarımızın yok sayılmasına izin vermeyeceğiz. Uzundere köyünü yaşatacağız.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
ŹÜHAL çalışan
ŹÜHAL çalışan - 3 hafta Önce

Sizleri tebrik ediyorum emeklerinize sağlık

banner101

banner100