Askıda fatura uygulaması İzmir’de

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da başlayan “askıda fatura” uygulamasını, halktan gelen talep üzerine İzmir’de de hayata geçiriyor. Küresel salgında ekonomik zorluk yaşayan ailelerin su faturaları İzmir dayanışmasıyla ödenecek.

Askıda fatura uygulaması İzmir’de

İzmir Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle işini ve gelirini kaybeden, bu süreçte ekonomik zorluklarla mücadele eden kesimlere desteğini sürdürüyor. Bir yandan belediye olanaklarını desteğe ihtiyaç duyan aileler için seferber eden, diğer yandan kentli dayanışması adına önemli adımlar atan Büyükşehir Belediyesi, bu kez İstanbul’da başlayan “askıda fatura” uygulamasını İzmir’e taşıyor. Aylık su faturalarını ödeyemeyenler ile bu faturayı ödemek isteyenler dijital platformda buluşacak.

“Veren el alan eli görmeden”

Pandeminin yarattığı ekonomik krizin etkisini azaltmak için mart ayının başında “Biz Varız” diyerek dayanışma ağını kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi bu konuda birçok ilke imza attı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Veren el alan eli görmeyecek” ilkesiyle başlattığı dayanışma kampanyası çığ gibi büyüdü. Bu süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi, Maskematik, üreticilere destek, gönüllü imece kampanyası, seyyar pazar, sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım ve kalacak yer, 65 yaş üstü ile 18-20 yaş arasına ücretsiz iletişim desteği, kadına şiddeti önlemek için destek hattı ve kadın misafirhanesi gibi uygulamalarla Türkiye’de örnek oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şimdi de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu&rsquo ;nun “Askıda fatura” uygulamasının İzmir’de başlatılması talimatı verdi. Önümüzdeki haftadan itibaren “Askıda fatura” uygulaması İzmir’de başlayacak ve durumu iyi olanlar ödenemeyen su faturalarını başta ihtiyaç sahibi vatandaşların faturaları olmak üzere internet uygulaması üzerinden kapatacak.

Soyer’den İmamoğlu’na teşekkür

Başkan Tunç Soyer, İstanbul’da başlayan kampanyanın büyümesi üzerine İzmirlilerden de talep geldiğini belirterek şunları söyledi:

“Ortaya çıkan krizin ilk gününden beri İzmirliler olarak örnek bir dayanışma tablosu çizdik. İmkanı olanla desteğe ihtiyaç duyanı buluşturma çağrımız beklediğimizin de üzerinde karşılık buldu. Halkın Bakkalı üzerinden satın alınan on binlerce gıda paketi ihtiyaçlı ailelere ulaştırıldı ve ulaştırılmaya devam ediyor. Aynı şekilde Ramazan ayının başından bu yana dijital platform üzerinden sayısı iki yüz bini aşan iftar yemeğinin dağıtımına aracı olduk. Koronavirüs salgını nedeniyle üreticinin ürününün dalında kalmaması için gençlere meyve hasadına gönüllü destek çağrısı yaptık.?Yüzlerce gencimiz koşarak geldi. Bununla da yetinmeyen hemşerilerimiz dayanışmayı yeni bir boyuta taşımak için ‘askıda fatura’ uygulamasını hayata geçirmemizi istedi. Onlarla gerçekten iftihar ediyorum. Bu zor günlerde & ccedil;alışamayan, evine ekmek götüremeyen hemşerilerimizin su faturalarının ödenmesi konusunda inisiyatif alma talebinde bulunan İzmirlilere de, bu uygulamaya ilham veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’na da teşekkürlerimi sunuyorum.”


Uygulama nasıl olacak?


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “askıda fatura” uygulaması ile ekonomik sıkıntı yaşayan İzmirliler ödeyemedikleri İZSU faturalarını sisteme kaydediyor. Onlara destek olmak isteyenler ise aynı sistem üzerinden dilediği faturayı seçerek ödeme yapabiliyor.?Uygulama kapsamında bu zorlu süreçte işyerleri kapanan, ekonomik sıkıntıya düşen esnafın ödenemeyen ilan-reklam vergi borçları da örnek olması beklenen bir esnaf dayanışmasıyla ödenebilecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şerife cankurt
Şerife cankurt - 12 ay Önce

Bence çok ğüzel eşim emekli ama yarısını kredıye veriyoruz ev kira boğaz satın nalıl olacak bilmiyoruz Allah herkezin yardımcı sı olsun saygılar

Ahmet koç
Ahmet koç - 12 ay Önce

Çok fazla geli òdememe imkanyok napcaz

Neclakaradeniz@hotmail.com
Neclakaradeniz@hotmail.com - 12 ay Önce

Ben hiç inanmıyorum samimiyetlerine ben hiç tanık olmadım madem çok hayır severler birkerde beni görsünler

Alimerdan BAHADIR
Alimerdan BAHADIR - 12 ay Önce

Su borcumun ödenmesi

Mahmut kırboyun
Mahmut kırboyun - 12 ay Önce

Benim hiç gelirim yok çok zor durumdayım evim kira sigorta ve bagkurum yok gündelik ile geçiniyorum bu hastalık beni kronik kalp rahatsızı yaptı Allah rızası için gerçekten zor durumdayım buca da oturuyom kirada 1200 TL veriyorum ama şu an çok kötü durumdayım buca Fırat mah 288/3 /2 05366290524 yetişin lütfen saygılarımla

Sidika tekin
Sidika tekin - 12 ay Önce

Iki aydir calismiyorum elektirik su faturami odeyimedim eka 4 de oturuyorum banada yardimci olurmusunuz kiraciyim

Nıgar bektas
Nıgar bektas - 12 ay Önce

Kızımın ıs yerı kapantı kıracıyız hıc maaş girmiyor evimize lutfen bu guzel bır destek ınsAllah bızlerede destek olursanız sevinirim

Nıgar bektas
Nıgar bektas - 12 ay Önce

Bızede destek olun


banner97

banner96