Artı Para'ya karşı 14 bin 916 imza

İzmir'de Artı Para uygulamasına karşı 14 bin 916 imza toplandı.

Artı Para'ya karşı  14 bin 916 imza

İZBAN'da hayata geçirilen Artı Para sistemine yönelik tepkiler devam ederken İzmir Birleşik Haziran Hareketi, uygulamanın geri çekilmesi için topladığı imzaları Büyükşehir'e teslim etti.

İZBAN'da 15 Şubat itibarıyla uygulamaya geçen Artı Para sistemine yönelik tepkiler devam ederken İzmir Birleşik Haziran Hareketi uygulamanın geri çekilmesi için topladığı 14 bin 916 imzayı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teslim etti. İmzalar belediyeye teslim edilmeden önce basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına katılanlar, ‘Duy bizi Aziz, Bakiyemiz yetersiz, İZBAN elini cebimizden çek, müşteri değil, halkız’ diye sistemi protesto etti.

PAHALIYA GELİYOR


Basın açıklamasını İzmir Birleşik Haziran Hareketi adına okuyan Aydın, “15 Şubat tarihi itibarıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZBAN’da 'Gittiğin Kadar Öde' adı altında yeni bir uygulamaya geçti. Uygulamanın başladığı 15 Şubat’tan bu yana İZBAN istasyonlarında kaos ve mağduriyetler yaşanıyor; sabah işine, okuluna gitmek için erken saatlerde İZBAN istasyonlarına giden çalışanlar ve öğrenciler, gidecekleri yerin ücreti kadar kartlarında bakiye olmasına karşın güzergahın son noktası için gerekli bakiye kartlarında yoksa işlerine ve okullarına gidemiyor, istasyondaki görevlilerle tartışma yaşıyor. Gidebilenler ise indikleri istasyonda kartlarını tekrar okutmayı unutabiliyor veya işine, okuluna geç kalma endişesiyle okutamıyor. Böylelikle para üstü alınmadığından, iki istasyon bile gitseniz İZBAN’ı çok pahalıya kullanmış oluyorsunuz ve bu fark İzmirim Kart'ın işletim hakkını elinde bulunduran şirketin kasasına giriyor” dedi.


EYLEMLER BÜYÜYECEK


İZBAN’a binebilmek için 8-10 TL’lik bakiye bulundurmak zorunda olduğunu kaydeden Aydın, “Asgari ücretin açlık sınırının altında olduğu bir toplumda, bu uygulama, kamusal hak olan toplu ulaşım hakkının gaspıdır, İZBAN’ı kullanmak zorunda olan yoksul emekçi halkın cebindeki parayı son kuruşuna kadar almaktır. 'Gittiğin Kadar Öde' diye adlandırılan bu uygulama aslında 'Gittiğin Kadar Soyul' uygulamasıdır. Kabul edilemez olan bu uygulama konusunda, halkın tepkisini düşürmek için uygulamanın tanıtım broşüründe belirtilen 'Artı Para' ifadesinde, sanki 'İZBAN’ı kullandığınızda üste para veriliyor'muş algısı yaratma çabası görülmektedir. Bu da İzmirlilerle dalga geçilmesi anlamına geliyor” dedi. Aydın sözlerini şöyle sonlandırdı: “İzmir Birleşik Haziran Hareketi olarak size bir çift sözümüz var: İzmir halkını iyi tanırsınız, başka yerlerin halkına benzemez. Bir iki sallanır ama sallanırken sallayanı da aşağı çekmesini bilir. Cebimizdeki paranın, İzmirim Kart'ın işletim hakkını elinde bulunduran şirkete, İzmir Büyükşehir Belediyesi eliyle sermaye aktarımı olarak gitmesine izin vermeyeceğiz. Bu uygulama en kısa sürede kaldırılmalıdır. Aksi takdirde İzmir halkının da öznesi olacağı daha geniş çaplı ve katılımlı eylemler yapacağız.”


Halkevleri'nden İZYAYABAN'lı tepki


Artı Para uygulamasına karşı bir tepki de Halkevleri'nden geldi. Kartonlardan yaptıkları “İZYAYABAN” ile uygulamanın geri çekilmesini talep eden Halkevleri üyeleri gerçekleştirdikleri basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Artı para uygulaması halkın temel hakkı olan ulaşım hakkının ranta açılmasıdır. Bu uygulama ile sadece zam yapılmamıştır ayrıca gitmeyeceğimiz yolun parası da başlangıçta vatandaştan kesilmektedir. Ayrıca aktarma hakkının ortadan kaldırılması da resmi olmayan, fiili olarak yapılan öğrencilerin, bakiyesi yetmeyenlerin yerine kart basma dayanışmasının da rant uğruna engellenmesidir. İzmir AKP'li bir belediye gibi rant odaklı yönetilemez. Bu uygulamanın geriye çekilmesini; parasız, nitelikli, güvenli ulaşım istiyoruz. Herkesten de ulaşım hakkını savunmasını bekliyoruz.”
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2018, 15:58
YORUM EKLE