Sevgili okurlarım, dünyanın ezilenleri, yoksulları, istenmeyenleri kendilerine yaşam alanı bulmak amacıyla batıya yürürken, Avrupa faşizme teslim olmanın sınırında kritik bir seçime sahne oldu.

Fransa seçimleri uçurumun kenarında yapılan kritik bir seçimdi. Herkes şunu merak ediyordu. Fransız ırkçılığı öteki kimlikleri düşman gören bir siyasi seçeneği iktidara taşıyacak mıydı? Dünyanın dört bir yanında çaresiz yaşayanlar teknelerle, botlarla, tırlarla ölü yada diri, aklın alamayacağı eziyetlere göğüs gererek batıya ilerliyor. Umman denizlerde boğulmaktan çekinmiyorlar. Tel örgüleri aşarak denizde ve karada hayata veda ederek geliyorlar. onlar refah toplumlarının bir parçası olmayı umuyorlar.

***

Onlar, eşleriyle çocuklarıyla canlarını güvenlikli ülkelere atarak özgürlük ve mutluluk içinde yaşamak istiyorlar. Avrupa'nın sağcıları ırkçılık rüzgarları estiriyorlar ve emperyalizmin kürekçiliğine hizmet ediyorlar. Fransız seçimleri tam da bu noktada bir testti. Fransız halkı, önemli bir kararın eşiğine gelmişti. Fransa'da yapılan seçimin ilk turunda elde edilen sonuçlar, Avrupa'da faşizmin ve nazizmin Avrupa kıtasını saracağı endişesini taşıyordu. Fransız ırkçı lideri Marie Le Pen, ilk tur sonuçlarını görünce cumhurbaşkanı olmaya hazırlanıyordu. O gece zafer konuşması yapmayı planlıyordu. Le Pen, sol ittifakın lideri Jean - Luc Malenchon'u hedef alan bir konuşmayı çoktan bile hazırlamıştı. Ancak ikinci tur seçimlerinde Fransız halkı, tabanda bir ittifak yaparak faşizmin ve nazizmin önüne taş koydu. Fransa'da solcular önde. Fransa ve kısmen de Avrupa kritik bir dönemden geçti. Bu seçimler, Avrupa'ya bir nefes aldırabilir ve Avrupa'da sol rüzgarları estirebilir.

***

Şunu unutmamak gerekir: Avrupa ırkçılığa sarıldıkça, dünyanın yoksul ve ezilen toplumların çığlığına kulak tıkadıkça Avrupa'da faşizim yeniden hortlayabilir. Özgürlukler, insan hakları yok edilebilir. Dünyanın baş belası faşizm, her zaman emperyalistlerin hizmetinde olmuştur. Avrupa halkı, şimdilik sağ iktidara izin vermedi. Sağ politikalar, her ülkede yoksulluğu derinleştiriyor. Halkı fakirleştiriyor. İngiltere seçimleri, Fransa seçimleri, İran'da reformcu adayın seçimi kazanması ve Türkiye'de CHP 'nin yerel seçimde elde ettiği zafer, diğer toplumlar için bir örnek, bir umut ve yeni bir yol olabilir. İnsanlığın geleceği ve mutlu bir dünya solun yolundadır