Türk teknoloji firmaları Londra üzerinden dünyaya açılacak Türk teknoloji firmaları Londra üzerinden dünyaya açılacak

Milyonlarca emekli, memur ve memur emeklisinin merakla beklediği zam oranları, Mayıs ayı enflasyon verileri ile daha net hale geldi. Memur ve emekliler, yılın ilk beş ayındaki enflasyon farkını yakından takip ediyor.

Mayıs Ayı Enflasyon Verileri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Mayıs ayında enflasyon aylık bazda %3,37 olarak kaydedildi. Bu oran, Ocak ayında %6,70, Şubat'ta %4,53, Mart'ta %3,16 ve Nisan'da %3,18 olarak gerçekleşmişti.

Beş Aylık Enflasyon Farkı

TÜİK verilerine göre beş aylık enflasyon farkı %22,72 olarak belirlendi. Bu oran, işçi emeklileri için de geçerli olacak.

İşçi Emeklisi Zam Oranı

Mayıs 2024 itibarıyla işçi emeklilerinin alacağı zam oranı %22,72 olarak kesinleşti. Bu oran, emeklilerin dört aylık zam oranı olan %22,72'ye eklenerek hesaplandı.

Memur ve Memur Emeklisi İçin Zam Oranları

Memur ve memur emeklileri, toplu sözleşme zamlarına ek olarak enflasyon farkı da alacak. 2024 yılının Temmuz ayında yapılacak zamlar, Mayıs ayı enflasyon verileri ile daha da netleşti.

İlk Altı Ay Zam Oranı

Memurlar, yılın ilk altı ayı için toplu sözleşme kapsamında %15 zam almıştı. Enflasyon farkının yüksek çıkması durumunda, bu zamma ek olarak enflasyon farkı da alacaklar.

Kaynak: HABER MERKEZİ