Yönetmelik, basın kartını ulaşılmaz noktaya getirdi

Basın Kartı yönetmeliğinde yapılan son değişikliği eleştiren TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, söz konusu değişiklikle gazetecilerin basın kartına ulaşmasının önüne bir engel daha koyulduğunu söyledi

Yönetmelik, basın kartını ulaşılmaz noktaya getirdi

Haber/ Didar DEMİRCİ
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, basın kartı yönetmeliğinde yapılan son değişikliğe ilişkin Emeğin Sesi sayfasına konuştu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un gazetecilik mesleğine ilişkin keyfi uygulamalarına devam ettiğini dile getiren Durmuş, “Gazetecilerin basın kartına ulaşımını kolaylaştırması gereken İletişim Başkanlığı, gazeteciler ile kart arasındaki mesafeyi açmaya devam ediyor. Basın kartını ulaşılmaz noktaya getirdi. Son çıkartılan Basın Kartı Yönetmeliği'yle keyfilik daha da artacak. İletişim Başkanı'nın uygun görmediği hiç kimse basın kartı alamayacak, var olanın kartı da iptal edilebilecek. Kartınızı almak için açtığınız davayı kazanmanız da yeterli olmayacak, temiz bir adli sicil kaydı götürmeniz gerekecek. İşsiz kalmanız durumunda geçici basın kartını sadece 1 ay taşıyabileceksiniz” dedi.

İŞ BULMA SÜRESİ 1 AY OLDU

Yapılan değişiklerden birinin de ‘Mücbir haller dışında 1 aydan fazla olmamak üzere ara vermeden çalışması’ ibaresi olduğunun altını çizen Durmuş, “Böylece, sigorta primlerinin yatırılmış olması şartı aynen korunduğu gibi düzenleme daha da ağırlaştırılarak, gazetecinin işsiz kaldığı sürenin 1 ayı geçmesi halinde, basın kartının elinden alınacağı düzenlemesi getirilmiştir. İşsiz kalan gazeteciye iş bulabilmesi için sadece 1 ay süre verilmiştir. İletişim Başkanlığı, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararının arkasından dolanmış ve böylece mevcut siyasi iktidar yüksek yargı organı kararlarını yok sayan düzenlemelerine bir yenisini eklemiştir” diye konuştu. İletişim Başkanlığı'nın, bu yönetmelik değişikliği ile kendisini, Terörle Mücadele Savcısı ve Özel Yetkili Mahkeme ilan ettiğini savunan Durmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Basın kartına sahip kişilerin 'Milli güvenliğe ve kamu düzenine açıkça aykırı faaliyetlerde bulunması veya bu faaliyetlere açıkça destek vermesi; şiddet ve terörü özendirecek, her türlü örgüt suçları ile mücadeleyi etkisiz kılacak içerik oluşturması; Suça tahrik veya teşvik edecek ve suç ile mücadeleyi etkisiz kılacak faaliyetlerde bulunması' durumunda kartları iptal edilebileceği düzenlemesi getirilmiştir. Bu değerlendirmeleri de İletişim Başkanlığı kendisi yapacaktır. İletişim Başkanlığı, ülkenin, yasaması-yargısı, her şeyi olmaya adaydır. Kabul edilemez, hukuka aykırı, iptal edilmesi kesin olan bir hukuka aykırı metin ortaya çıkarılmıştır. Bu yönetmelik kısaca iktidarın benim uygun gördüğüm kişiler gazetecidir ve onlar sadece bu kartı alabilir demektedir. Biz TGS olarak basın kartının adil bir biçimde gazetecilere ulaştırılabilinmesi için meslek örgütleri temsilcileri tarafından oluşturulacak bir komisyon tarafından verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. O nedenle hukuk dışı ve gazeteciler ile basın kartı arasındaki mesafeyi artıran bu yönetmeliğin iptali için gerekli girişimlerde bulunacağız.”

YORUM EKLE

banner97

banner101

banner96

banner100