Uzel Makine işçileri 13 yıldır haklarını arıyor

İstanbul’da faaliyet gösteren Uzel Makine'nin iflasının ardından 2 bin 200 mavi ve beyaz yakalı işçi tazminatlarını alamadı. Türk Metal Sendikası'na bağlı olan işçilere ise Nakliyat İş Sendikası sahip çıktı.

Uzel Makine işçileri 13 yıldır haklarını arıyor

Haber/ Didar DEMİRCİ

Uzel Makine bundan 13 yıl önce iflasını açıkladı ve 2 bin 200 işçi tazminatlarını ve maaşlarını alamadan işsiz kaldı. Haklarını alamayan işçiler günlerdir, Uzel Makine önünde direnişte. Konuya ilişkin açıklama yapan Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, normalde Türk Metal Sendikası'na üye olan işçilere kendilerinin sahip çıktığını söyleyerek, işçilerin hakkı olanı alana kadar direnişe devam edeceklerini duyurdu. Küçükosmanoğlu, Uzel Makine’de yaşananları şu şekilde anlattı: “Ahmet Uzel vefat ettikten sonra aile kendi içinde bir takım miras anlaşmazlığına girdi. Şirket, iradi bir şekilde iflasa sürüklendi. Maaşları aylarca verilmeyince işçiler kendiliğinden eyleme başladı. Türk-Metal yöneticileri namus, şeref sözü vererek sorunu çözeceklerini söyleyerek işçileri işten çıkardılar. Toplam 2 bin 200 işçi çalışıyordu. Bin 500'ü mavi yakalı, 700’ü ise beyaz yakalıydı. İşçilerden hiçbiri tazminatlarını alamadı. Vera Varlık adlı şirket Uzel ailesinin borçlarını devraldı. Taşınmazlar piyasa değerinin çok altında Vera Varlık’a verildi. Önder Uzel buna itiraz etti. İhale iptal oldu. İstinaf’a gidildi. İstinaf’ta Önder Uzel davadan feragat etti. İş birliği olduğunu düşünüyoruz. Nasıl bir iş birliği onu bilemiyoruz.”

Biz sahip çıktık

Uzel işçilerinin yasal yollarla Nakliyat İş’e üye olmasının mümkün olmadığını dile getiren Küçükosmanoğlu, “Bu arkadaşlar Türk Metal Sendikası üyesi. Bize üye değiller. Ancak Türk Metal Sendikası sarı sendikalık yaptığı için bu arkadaşları ortada bıraktı. Biz bu arkadaşlara sahip çıktık. İşçilerin haklarına karşılık burada bir oyun oynanıyor. Bu işin bir sorumlusu Vera Varlık, bir sorumlusu Önder Uzel bir sorumlusu da Türk Metal Sendikasıdır. Biz sonuna kadar işçilerin parası ödenmeden burada herhangi bir proje yapılmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 10:35
YORUM EKLE

banner97

banner96