TİS işçileri vergiden kurtardı

Genel-İş 6 No'lu Şube ile Bay-Bel A.Ş. arasında süren toplu sözleşme görüşmeleri uzlaşmayla sonuçlandı. Yıldız, imzalanan sözleşmeyle işçilerin vergi yükünden kurtulduğunu söyledi

TİS işçileri vergiden kurtardı

Haber/ Gökçe ADAR

Bayraklı Belediyesi bünyesinde bulunan Bay Bel A.Ş. ve DİSK Genel-İş Sendikası İzmir 6 No'lu Şube arasında yaklaşık 66 gün süren toplu sözleşme görüşmeleri uzlaşmayla sonuçlandı. İmzalanan anlaşmayla işçilerin vergi yükünden kurtulduğunu ifade eden Genel-İş İzmir 6 No'lu Şube Başkanı Değer Yıldız, “Türkiye'de ekonomik kriz ve işçi sınıfının sırtına yüklenen ağır vergi yükü dikkate alınarak yapılan görüşmeler hem hukuki hem de ekonomik anlamda iyi bir noktada son bulmuştur. En değerli kazanım; başta taban ücret üzerinden yapılan pazarlıklar sonucu ücrete net rakamlar üzerinden anlaşmaya varılmasıdır. Bununla birlikte, eğitim, kıdem farkı, 1 Mayıs ikramiyesi, erzak ve yakacak yardımı da yapılacak. Doğum, ölüm yardımı, askere gidecek ve evlenecek işçilere de yardım edilecek. Ücretli sosyal izinlerin arttırılması, ev taşıma gibi pek çok ekonomik hak kazanılarak işçilerimizde vergi yükünden kurtuldu” dedi. En düşük grupta, net yüzde 27 oranında bir artış yapıldığını söyleyen Yıldız, “Öncelikle kadın işçilerin yasal doğum izinleri 1,5 ay artırıldı. Yüzde 40 oranında engelli çocuğu olan çalışma arkadaşlarımıza yılda bir kereye mahsus bin TL net ücret verilmesi kararlaştırıldı. Diğer önemli bir kazanımımız ise ihbar sürelerinin arttırılması oldu. İşçilere 1 Mayıs ikramiyesi verilmesi konusunda uzlaştık. İş güvenliği ve sosyal haklar alanında da yüzde 45'i aşan bir artış yaşandı” diye konuştu. 

Sıra KHK'lılarda

Toplu sözleşmenin işçiler adına hayırlı olmasını dileyen Yıldız, sırada taşeron işçiler adına imzalanacak toplu sözleşmenin olduğunu hatırlattı. Yıldız, “Sözleşmemiz, hem belediyeye hem sendikamıza hem de işçilerimize hayırlı olsun. Bizler, ezilen sömürülen işçi sınıfı olarak, örgütlü mücadeyle, sınıfsal bilinç ve kararlılıkla hareket edildiğinde neler kazanabileceğimizi göstermiş olduk. Örgütlü işçi yenilmez, örgütsüz işçi köle işçidir. Şimdi sırada KHK cehenneminde inleyen taşeron işçilerimizin toplu sözleşme görüşmelerini hazırlamak var. Yaşasın DİSK, yaşasın Genel-İş” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92