Tekstilde küçük atölyeler büyük yara aldı

Pandeminin istihdam ve emek sektörü üzerindeki tahribatını en fazla hisseden sektörlerden biri de tekstil oldu. Özellikle iç piyasaya iş yapan bir çok tekstil atölyesi kapanmak zorunda kaldı. İhracata yönelik çalışan tekstil çalışanlarının ise hak kayıpları artıyor.

Tekstilde küçük atölyeler büyük yara aldı

Haber/ Didar DEMİRCİ

Türkiye Tekstil, Örme, Giyim ve Deri Sanayii İşçileri Sendikası (TEKSİF) İzmir Şube Başkanı Cihan Gönül, istihdam yoğun bir iş olduğu için Türkiye’deki en büyük sektörlerden birini oluşturan tekstil çalışanlarının durumunu değerlendirdi. Özellikle ihracat ağırlıklı olarak çalışan büyük firmaların pandemi ve krize karşı dirençli durduklarını belirten Gönül, “Büyük firmalar iyi gidiyor. En azından devlet desteklerinden yararlanıyorlar. Küçük firmaların çalışanları ise ne kısa çalışma desteğinden yararlanabiliyor ne de işverenleri ödeme yapabiliyor. Küçük atölyelerde çalışan işçilerin hali perişan” dedi.

İşçiler sömürülüyor

Pandemi ve neden olduğu ekonomik krizi en çok iç piyasaya yönelik üretim yapan tekstil atölyelerinin hissettiğini anlatan Gönül, “İç piyasaya yönelik üretim yapan tekstil işçileri sıkıntıya girdi. Bir çok yerde işçiler kısa çalışma programına sokuluyor ancak maaşları eksik ve geç yatırılıyor. Bu nedenle mevcut durumda sektörün yüzde 70’i dış piyasaya yönelmiş durumda, üretimler ihracata yönelik olarak yapılıyor. Ancak maalesef işçiler sömürülüyor, maaşları ödenmiyor. Tekstil artık eskisi gibi büyük değil! Şirketler küçülmeye gitti. İşçi de para kazanamıyor, üretim de olmuyor. Açıkçası bir çok yerde işveren de pandemiyi art niyetli olarak kullanıyor. Çünkü dış piyasadan alınan siparişlerin hepsi yapılıyor ve zamanında ulaştırılıyor. Buna rağmen sıkıntılar yaşanıyor” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner97

banner96