Kafe bar çalışanı: Yaşayamıyoruz!

Pandemi sürecinde işsiz kalan Kafe Bar Çalışanları Dayanışması İzmir Temsilcisi Caner Bostancı, “Biz uzun süre ‘geçinemiyoruz’ dedik. Ama şimdi, ‘yaşayamıyoruz’ diyoruz” diye konuştu

Kafe bar çalışanı: Yaşayamıyoruz!

Haber/ Didar DEMİRCİ

Koronavirüs pandemisi nedeniyle alınan önlemler kapsamında lokanta, kafe, bar gibi işletmeler kapatıldı. İşletmesinde paket servis hizmeti verenler ise sandalye ve masaları kaldırdı. Bu nedenle esnafın yanı sıra çalışanı da geçim derdine düştü. Bu dertten ortaya Kafe Bar Çalışanları Dayanışması çıktı. İstanbul’da başlayan dayanışma, Türkiye geneline yayıldı. Dayanışma hakkında bilgi veren ve pandemi sürecinde yaşadıklarını anlatan Kafe Bar Çalışanları Dayanışması İzmir Temsilcisi Caner Bostancı, “Yaşayamıyoruz” dedi.

İş bulamadım

Aynı zamanda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Öğrencisi olan Bostancı, öğrencilik hayatı boyunca geçimini garsonluk yaparak sağladığını dile getirerek, “Üniversitede okuduğum yıllarda hep kafelerde çalıştım. Kimi zaman sigortalı, kimi zaman sigortasız uzun süre çalıştım. Sonra okulum bitince garsonluğu meslek edindim. Okuduğum bölümde iş bulmak çok zor, devlet kadro açmıyor ve özel sektörde de sosyoloji para etmiyor” dedi. Şimdi ise pandemiyle birlikte garsonluk yapacak yer bulamadığını dile getiren Bostancı, “Şu an işsizim. Ailem bana destek oluyor. Bazı sektörler işlerine devam ediyor. Parti kongreleri yapılıyor ama kafe barlar açılmıyor. Devlet, bunu bir risk unsuru olarak görebilir ama vatandaş geçim sıkıntısı çekiyor ve intihar vakaları arttı. Temel olarak talebimiz tedbirler alınsın, mekanlar açılsın” diye konuştu. Bostancı, ayrıca pandemi sürecindeki kapanmayla birlikte sorunların kronikleştiğini vurgulayarak, “Biz mekanlar açıldıktan sonra da sorunların çözüleceğini düşünmüyoruz. Devletin vatandaşı onurlu sağlıklı ve güvenceli bir şekilde yaşayabileceği tedbirleri sunması lazım. Pandemiden sonrasına dair de bir talebimiz var. Açıldıktan sonra da sigortalı çalışmanın takibini yapmasını istiyoruz. Pandemi bir sağlık sorunu ama aynı zamanda bir toplum sağlığı sorunu. Burada sosyal politikalar bizim bugün geçinip geçinemeyeceğimizi belirler. Devlet ise çok büyük kurumların vergilerini silerken esnafın vergi yükünü dahi azaltmıyor. Aynı şekilde bu hizmet sektöründe çalışan garsonun, aşçının, müzisyenin derdini düşünmüyor” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

banner97

banner96