Kadın postacılar regl izni istiyor

İzmir Posta İşletim Merkezinde dağıtıcı olarak görev yapan KESK Haber Sen İşyeri Temsilcisi Ferah Nart, pandemi sürecinde ve dağıtım yerlerinde bir kadın olarak yaşadığı zorluklara değindi.

Kadın postacılar regl izni istiyor

Haber/ Didar DEMİRCİ

Pandemi sürecinde dışarı çıkmaları, tek tek evleri dolaşmaları nedeniyle riskli bir iş yaptıklarını, bu nedenle de çocuklarına ve ailelerine virüs bulaştırma korkusuyla yaşadıklarını dile getiren Nart, “Pandemi sürecinde herkes evlerindeyken biz dağıtıcılar dışardaydık. Salgın nedeniyle dışarda olmamız bizi dolaylı olarak riskli kategoriye aldı. Bu nedenle çocuğuma ve ona bakan anneme virüs bulaştırma korkusu yaşadım. Bu konuda PTT Genel Müdürlüğü'nden bir düzenleme yapmasını, idari izin vermesini talep etsek de hepsi yanıtsız kaldı. Kendi çabamızla korunmaya çalıştık” dedi. Nart, ayrıca okula giden çocuğu olan ailelerin bu sürede zorluk çektiğini, hepsinin yıllık izinlerinin ve rapor haklarının tükendiğini söyledi. Pandemi sürecinin zorlu koşullarının özellikle kadın çalışanlara yük bindirdiğini dile getiren Nart, kadın postacıların diğer sorunlarına değindi.

8 MART

Kadın postacıların dağıtım yerlerinde çok sık tuvalet bulamadığını, bu durumun pandemi sürecinde daha da zorlaştığını dile getiren Nart, “Keşke her kurum regl sürecinde izin verse! Dağıtımda regli dönemi çok zor geçiyor. Her yerde tuvalette olmuyor. 1-2 gün regli izni olsa. Bunun sıkıntısını çok yaşıyoruz” şeklinde konuştu. Nart, öte yandan bu taleplerine karşı da ataerkil bakış açısına değinerek, “Kadın arkadaşlarımız doğum iznine ayrıldığında dahi iş ortamında bir yakınma söz konusu oluyor. Bu zihniyeti kadın arkadaşlar mevcut erkek personel tarafından hissediyorlar. Bunu dolaylı yollarla gösteriyorlar. Bu da bizi olumsuz yönde etkiliyor” diye konuştu. Nart, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde de izinli olmak istediklerini ekledi.

YORUM EKLE

banner97

banner96