İşçilerin geçim sıkıntısı büyük

2019 yılı koşullarının değerlendirildiği DİSK-AR raporunda, işçilerin ekonomik kriz içerisinde yaşadığı kaydedildi. Raporda, işçilerin sosyal aktivitelerinin TV izlemek ve sosyal medya olduğu ifade edildi.

İşçilerin geçim sıkıntısı büyük

Haber/ Gökçe ADAR

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) tarafından hazırlanan rapora göre, 2019 yılının işçiler açısından ekonomik kriz içerisinde geçtiği kaydedildi. Araştırma sonuçlarına göre, işçilerin büyük çoğunluğunun yıl sonu itibariyle 2 bin TL'den az ücret aldığı sonucuna ulaşıldı. Yüzde 54 işçinin ay sonunu zorlukla getirdiği ifade edilen raporda, işçilerin çalışma saatlerinin de uzun olduğu kaydedildi. Raporda, “Türkiye’de çalışma süreleri OECD ve AB ortalamasına göre yüksektir. OECD ülkelerinde haftalık ortalama çalışma süresi 40,4 saat iken Türkiye’de 49,3 saattir. İşçilerin yüzde 55’i haftada en az bir gün ve daha fazla olmak üzere fazla mesai yapmaktadır” ifadeleri yer aldı. Ülke genelinde sendikalaşmanın da düşük olduğu ifade edilerek, işçilerin yüzde 87’si sendikasız, yüzde 44’ü sendikalara olumlu bakmaktayken, olumsuz bakanların ise yüzde 16 oranında olduğu belirtildi. Raporda, işçilere yönelik ayrımcılığın yaygın olduğu ve yüzde 14'ünün siyasi görüşü dolayısıyla ayrımcılığa uğradığı kaydedildi.

Cinsiyet eşitsizliği yaşıyorlar

DİSK-AR raporunda yıl içerisinde kadın işçilerin erkek işçilere göre eşit şartlarda çalışmadığı belirtilerek, kadınların yüzde 23,2'sinin işe alım aşamasında cinsiyet ayrımcılığına maruz kaldığı ifade edildi. Çalışma hayatında düşük ücret sorunu yaşayan işçilerin oranının ise yüzde 77 olduğu belirtildi. Raporda, işçilerin çalışma hayatından memnuniyet oranlarının düşük olduğu da kaydedildi. İşçilerin yüzde 43’ünün kendisine ve ailesine yeterince zaman ayıramadığından dolayı şikayetçi olduğu beyan edildi. DİSK-AR tarafından hazırlanan rapora göre emekçilerin işyerlerinde sağlık ve güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu kaydedildi. Öte yandan işçilerin, en büyük sosyal faaliyetlerinin TV izlemek ve sosyal medya olduğu ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2020, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER