banner112

Dövizde hareketlenmeler devam ediyor

Yurt içinde Kurban Bayramı tatili nedeniyle piyasaların kapalı olduğu günde, uluslararası piyasalarda dolar/TL, güne yükselişle başladıktan sonra 6,0750'den işlem görüyor.

Dövizde hareketlenmeler devam ediyor
Dolar endeksindeki düşüşe rağmen TL negatif ayrışmayı sürdürdü ve dolar/TL 4.64'ü geçerek bir rekor daha kırdı. Euro ise tarihi zirveyi 5,49'un üzerine taşıdı.

Gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik iyimserliğe rağmen TL, Fitch açıklamalarının da etkisiyle dolar karşısında değer kaybetti. TL'de benzer para birimlerinden negatif ayrışma trendi bugün de devam etti.

Dolar/TL, 4.6494 ile tarihi zirvesini yenilerken, euro 5,4961 ile rekor kırdı. Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Türkiye'ye yönelik algı kendi kendine düzelemeyecek kadar bozuldu. Bu algıyı düzeltecek bir adım gelmedikçe TL'deki değer kayıplarının da durması beklenmemeli." dedi.

Dolar/TL 4.6494'ü test ettikten sonra saat 14:50'da 4.6460 seviyesinde işlem gördü. Euro ise 4,49 seviyesindeydi. Aynı dakikalarda dolar endeksi yüzde 0,15 düşüşle 93,32'de yer alırken, euro/dolar paritesi 1,18'in hemen üzerinde bulunuyordu. Bankacılar iç siyasi gelişmelerin ve küresel piyasaların yakından takip edildiğini TL'ye özgü artan baskı sonrası Merkez Bankası'nın olası adımlarının ve/veya açıklamalarının da yakından izlendiğini belirtiliyorlar.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının Haziran ayında yapılacak seçimlerden sonra keyfi politika yapımı ve politika öngörülebilirliğinin baskı altına girmesi olasılığını gündeme getirdiğini belirtti.

Fitch ayrıca bu durumu daha zorlu küresel finansman koşullarının Türkiye'nin dış finansman ihtiyacının yarattığı kırılganlığı test edeceği bir zamanda gelmesi muhtemel olduğunu da dile getirdi. DÜNYA

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2018, 15:31
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100