banner112

Bakan Müezzinoğlu;'Sigortasız çalışma şartı indiriliyor'

Bakan Müezzinoğlu;'Sigortasız çalışma şartı indiriliyor'
Bakan Müezzinoğlu; "İstihdam için 3 ay sigortasız çalışma şartını 10 gün indiriyoruz." açıklamasında bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu:"Gençlere istihdam için 3 yıllık bir eylem planımız var. Genç girişimciye teşvik vereceğiz. Teşviklerin hedef kitlesi genişledi, yeni kurulan firmalar da yararlanacak. İstihdam için 3 ay sigortasız çalışma şartını 10 güne indiriyoruz."

BİRİLERİ MAĞDUR OLMADAN OLMAZ

Şu anda yaklaşık 12 milyon emeklinin olduğunu söyleyen Müezzinoğlu “2008 ve 2012’de yapılan düzenlemelerle emeklilikteki aktüeryal dengelerin sürdürülebilir olması ve genç yaştaki emekliliği yavaş yavaş sürdürülebilir noktaya çekmek gibi yol haritamız var. Yasal düzenlememizin arkasında duruyoruz. 2035’te kadınlarımızın emeklilik yaşı 58’e, erkeklerde 60’a çıkmış olacak. Türkiye’deki emeklilerin ortalama yaşı şu an 52. Bu sistemi sürdürebilmemiz mümkün değil. Emeklilerimizin standardı yüksek hayat yaşayabilmeleri de bu koşullarda mümkün değil” dedi.

Yeni düzenleme düşünmediklerini belirten Müezzinoğlu “Önemli olan bunu sürdürmek. Şu anda ‘Yaşa takılıyorum’ baskısı var. Bunu göğüsleyemezsek sürdürülebilirlik ortadan kalkar. Psikolojik, sosyal olarak emeklilik yaşında kademeli geçiş döneminin mağduriyetleri olduğu doğru, ama hiçbir mağduriyet olmadan sistemin realize olması da mümkün değil” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 11:17
YORUM EKLE

banner97

banner96