Cumhur İttifakı'nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, Çiğli'deki iftar programında sanayicilere ekonomiyle ilgili projelerini anlattı. Dağ, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) tarafından bir restoranda düzenlenen programda ülkenin istihdamına, üretimine, ihracatına destek veren İAOSB'nin İzmir ekonomisinin taşıyıcı kolonlarından birisi olduğunu söyledi.

Şehrin ekonomisine fayda sağlayan herkesin, her grubun, her firmanın faaliyetlerini değerli bulup desteklediklerini ifade eden Dağ, dört dönemlik milletvekilliği sürecinde her bir İzmirlinin talebine çözüm üretmeye çalışırken üreticilerin ihtiyaç ve beklentilerine de yoğunlaşmaya çalıştığını belirtti.

Şimdi daha fazlasını yapmak için yola çıktıklarını vurgulayan Dağ, iki ayı aşkın süredir şehrin kangren haline gelmiş sorunlarına karşı üzerinde titizlikle çalıştıkları çözüm önerilerini anlattıklarını söyledi. Hamza Dağ; ulaşımdan altyapıya, dönüşümden sosyal desteklere, spordan kültüre, tarımdan turizme kadar hemen her alanda projeler hazırladıklarına işaret etti.

İzmir ekonomisine güç katacak bazı adımları hatırlatmak istediğini dile getiren Dağ, şöyle konuştu:

"Serbest Teknoloji Parkı projemizle Alsancak Limanı'nın arka alanını, İzmir'in ilk sanayi sitelerinin bulunduğu, endüstriyel mirasın zenginleştirdiği bir bölgeyi, teknoloji ve inovasyonun merkezi haline getireceğiz. Robotik ve kodlama atölyeleri, oyun ve animasyon teknolojileri, yazılım geliştirme ve girişimcilik merkezleriyle, beş yıl sonra yazılım dünyasında İzmirli gençlerimizin imzasını, izini göreceğiz. 500 milyon lira bütçe ile kuracağımız İzmir Girişim Sermaye Fonu, denizcilikten tarım teknolojilerine, akıllı şehircilik yazılımlarına kadar geniş bir yelpazede yenilikçi iş fikirlerine finansal destek sağlayacak.

Ülkemize gelen sağlık turistlerini İzmir'e çekmek, hedeflerimizden biri olacak. Bunların yanı sıra ulaşımı, ekonomik kalkınmanın bir aracı olarak görüyoruz. Bu kapsamda şehrimize yeni bir çevre yolu, körfez geçişi, alternatif güzergahlar, köprülü kavşaklar, yeni metro hatları kazandıracağız."

Çiğli ile ilgili de önemli çalışmalar yürüteceklerini bildiren Dağ, Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi'ni modernize ederek kapasitesini artıracaklarını söyledi. İzmir'in hak ettiği değere ulaşması için çalışacaklarını anlatan Dağ, şunları kaydetti:

"Nice projemizi hayata geçirebilmemiz için önümüzde çok önemli bir eşik var. Bu eşiği de sizin desteğiniz olmadan atlayamayız. Bizim için sizlerle çalışmak, sizlerin desteği ne kadar önemliyse buradaki sanayi esnafımız için de kolay anlaşabilecekleri, rahatlıkla çalışabilecekleri bir belediye o kadar önemli. Biz size bu sözleri verirken bir söz daha veriyoruz. Bizimle kolay anlaşacaksınız. Bize kolay ulaşacaksınız. Daima istişare halinde olacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hassan ile bir araya gelecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hassan ile bir araya gelecek

Programa MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, AKP İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı, EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ve İAOSB Başkanı Cenk Karace ile sanayiciler katıldı.

İFTAR PROGRAMINA KATILDI

AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, seçim çalışmaları kapsamında EBSO tarafından Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen iftar programına katıldı. Programında AKP İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı, MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, Cumhur İttifakı Karşıyaka Belediye Başkan Adayı İsmail Çiftçioğlu, Cumhur İttifakı Çiğli Belediye Başkan Adayı Murat Gökçekaya ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Cem Karace de yer aldı.

‘DESTEK TALEPLERİNİ GECİKTİRMEDEN HAYATA GEÇİRDİK’

AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, iftar sonrasında yaptığı konuşmada İzmir’e ekonomik fayda sağlayan herkesin, her grubun, her firmanın faaliyetlerini değerli bulduklarını belirterek, “Dört dönemlik milletvekilliğim sürecinde her bir İzmirlinin talebine çözüm üretmeye çalıştım. Buca Metrosu projesinde, Karşıyaka-Çiğli tramvay hattında, Çiğli Arıtma Tesisi'nin dördüncü ünitesinde, Konak Tüneli'nde, Yeşillik Caddesi’nde ve daha nicelerinde İBB yönetiminin destek taleplerini çok geciktirmeden hayata geçirmek nasip oldu" ifadelerini kullandı.

‘SOKAK SOKAK GEZEREK PROJELERİMİZİ ANLATIYORUZ’

Seçim çalışmaları kapsamında sokak sokak gezdiğini belirten Hamza Dağ, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu kutlu yolda iki ayı aşkın bir süredir ‘daha fazladan’ kastımızın ne olduğunu anlatıyoruz. Şehrimizin kangren haline gelmiş sorunlarına karşı üzerinde titizlikle çalıştığımız çözüm önerilerimizi anlatıyoruz. Ulaşımdan altyapıya, dönüşümden sosyal desteklere, spordan kültüre, tarımdan turizme kadar hemen her alanda şehrimiz için kurduğumuz hayallerimizi anlatıyoruz. Evlatlarımızdan şehrimizin hanımefendilerine, işçisinden emeklisine, esnafından çiftçisine her kesimi ve her meslek grubunu kapsayan, her bir hemşehrimizin hayatına dokunacak projelerimizi sokak sokak, cadde cadde gezerek anlatıyoruz."

İZBAN, YER ALTINA ALINACAK

Hamza Dağ, İzmir’in kangren sorunlarını çözdükten sonra İZBAN’ı yer altına almanın İzmir’e en büyük iyilik olacağını söyledi. İzmir’in 1294 mahallesinde ayak izinin olduğunu belirten Hamza Dağ, “Bu projeleri buna göre çalışmış, üzerinde düşünmüş, bunlar olması gerekiyor. Beş yılda ne kadar yaparız bilemem ama yapılması gerekiyor. Bırakın başka konularla kendinizi meşgul etmeyi, sırf belediye başkanlığını kazanmak için insanların kafasını başka yerlerle konsantre etmeyin alın projeler orada bunu konuşalım. Tabii ki konuşmak kolay, yapmak zordur ancak yapmak zorundayız, başlamak zorundayız. Bekleyecek değiliz, şehrin görüntü noktasındaki en kritik yerlerden başlayacağız, gerisinin geleceğinden hiç şüphem yok. ‘Biz İzmir’iz başarabiliriz’ sloganını ben buldum. 'Başarabiliriz'deki kasıt, ‘Biz İzmir’iz, bu işleri sonuna kadar başarabiliriz.’ Bu şehrin potansiyelini hayata geçirebiliriz. Bunu başardığımız da her çeyrek büyümeye ülkede 0.5 ile 1 ekleyin" dedi.

Program, katılımları dolayısıyla Hamza Dağ’a takdim edilen hediyenin ardından sona erdi.

Kaynak: AA