HABER/ Didar DEMİRCİ

Çiftçiler Sendikası (ÇİFTÇİ-SEN) 11 Mart-16 Mart 2023 tarihleri arasında Antakya, Defne, Samandağ köylerinde depremden zarar gören, hayvanlarına yem bulmakta zorlanan köylülerle dayanışmak, hayvanlarını besleyemediklerinden dolayı satmak zorunda kalmalarını engellemek amacıyla hayvan yemi dağıttı. Yem dağıtımı ve bölgedeki sorunlar üzerine kamuoyuna açıklama da yayımlayan Çiftçi-Sen, Büyükşehir Yasası ile köylerdeki mera ve otlak arazilerinin imara ve özelleştirmeye açıldığını hatırlatarak küçük işletmelerdeki hayvanların bu arazilere ulaşmasının engellendiği vurgulandı. Yapılan açıklamada, “Bu hayvan yetiştiricileri; hayvanlarının ihtiyacı olan bütün girdileri dışarıdan tedarik etmek zorunda bırakılmıştır. Yem fiyatlarının neredeyse her gün zamlanmasının üzerine deprem de yaşanınca, kendi ailesinin beslenme ve barınma ihtiyacını karşılamakta zorlanan hayvan yetiştiricilerine daha da zor durumda bırakmış, hayvanlarını yok pahasına fırsatçılara satar hale getirmiştir. Çiftçi-Sen bu durumda kalan bir kısım köylüyle dayanışmak, hayvanlarını satmak zorunda kalmalarını engellemek için deprem bölgesine gidip onlara yem dağıtmış, hayvanlarını yok pahasına satmalarını engellemek üzere hareket etmiştir” denildi.

'AYNİ OLARAK ÖDENMELİ'

Domates ihracatı kısıtlamasına tepkiler gelmeye devam ediyor! Domates ihracatı kısıtlamasına tepkiler gelmeye devam ediyor!

Çiftçi-Sen, ayrıca otlak ve meraların acilen köy tüzel kişiliklerine yeniden verilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Otlak ve meralar acilen köy tüzel kişiliklerine tekrar verilmeli, küçük ölçekli hayvan yetiştiricilerinin bu otlak ve meralardan yararlanması sağlanmalıdır. Devlet acil olarak bu köylülere yem desteğini ayni olarak ödemelidir. Hayvanların bir günlük yemini bile karşılamayan para desteği (ki kimlere verildiği de belli değildir) destek anlamı taşımaz. Çiftçi-Sen olarak çiftçilerin talepleri ve için bu güne kadar olduğu gibi bu günde mücadele etmeye devam edeceğiz. Dayanışma yaşatır” sözleri kaydedildi.