9 EYLÜL- 30 Ekim 2020 Cuma günü Ege Denizi'nde Sisam Adası açıklarında meydana gelen ve 117 vatandaşımızın hayatını kaybettiği 6,6 büyüklüğündeki depremin üstünden tam üç yıl geçti. CHP İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'ye yöneltilmesi için bir soru önergesi verdi ve mağduriyetlerin hala giderilip giderilmediğini sordu.

CHP'li Aydın, Karşıyaka için yola çıktı! CHP'li Aydın, Karşıyaka için yola çıktı!

Taşkın, şu soruları Bakan Özhaseki'ye yöneltti:

  1. İzmir'de rezerv alan ilan edilen yer sayısı nedir ve bu rezerv alanlar bugüne kadar hangi amaçlar doğrultusunda kullanılmıştır? Ayrıca bu rezerv alanlarda ne kadar konut inşa edilmiştir?

  2. İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi çevresindeki rezerv alanda yapılan binaların sayısı nedir ve bu binalardan kaç tanesi depremzedelere tahsis edilmiştir? Depremzedelere tahsis edilmeyen dairelerle ilgili bir planlama bulunmakta mıdır?

  3. İzmir'deki kamu binalarının mevcut durum envanter çalışması ve deprem dayanıklılığı ile ilgili hangi çalışmalar yapılmıştır? Bu çalışmalar sonucunda riskli bina olarak belirlenenlerin sayısı nedir ve bunların yenilenmesi ya da dayanıklı hale getirilmesine ilişkin bir karar alınmış mıdır?

  4. 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 73. maddesi kapsamında belirlenen Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanları için 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un tanıdığı teşvik ve imtiyazlarla ilgili çalışmalar yürütülüyor mu?

  5. 6306 sayılı Kanun kapsamında İzmir'de riskli alan ilan edilen bölgelerde yürütülen çalışmalar hangi aşamada bulunmaktadır? Bu çalışmalar sonucunda ne kadar konut üretilmiş ve hak sahiplerine dağıtılmıştır?

Depremin yarattığı zararları gidermek ve İzmir'i afete karşı daha dayanıklı hale getirmek amacıyla atılacak adımların bilinmesi ve bu çalışmaların acilen tamamlanması İzmir için kritik bir öneme sahiptir. Bu soruların yanıtlanması, deprem bölgesi olarak bilinen İzmir için büyük bir gerekliliktir.

Kaynak: HABER MERKEZİ