Can baba

 “Ölmeden ölümü yazdı

Can Yücel’in ölümünden beş dakika önce kendi ölümünü kağıda döktüğü şiiri şöyle;

“Ölümü gör

ölümü gör

ölümü gör dedi

gördüm ölümü

babacandı

canbabaydı

şimdi neye karşıydı

tabii ki ölüme

aldı o ölümü götürdü”1970’li yıllarda Ege Bölgesi’ni kapsayacak boyutta İzmir’de haftalık bir spor dergisi çıkarılması yolunda çalışmalar yapılırken yazı işleri müdürlüğü teklifi almıştım. Formel ve teknik şartlarda anlaşırken bir talebim olmuştu. Haftalık spor dergisinin adı “Merhaba Spor” olacaktı. Talebim kabul görmüş, daha önceleri yazdığım gazete ve dergilerdeki köşemin logosu olan “Merhaba”, bu kez yönettiğim derginin de adı olmuştu.

Sözcük olarak başlı başına bir zenginliği, diriliği, güçlülüğü, güzelliği vardı “Merhaba”nın. Bu sözü sadece köşe yazılarımın logosu olarak değil, hayatın her bir alanında, söyleşilerde, genel kurullarda, miting alanlarında da kullanıyordum, söze başlarken... Halikarnas Balıkçısı'nın “Merhaba”sı bayrak oluyordu yani.

Yıllar geçti. 90’lı yılların ortalarında Evrensel’de yazmaya başlayınca -üstelik spor sayfasında- köşemin logosu yine “Merhaba”ydı. Gün geldi yazın ve yaşam dünyamızın Can Babası da Evrensel’de yazmaya başlamıştı. Evrensel’de Can Yücel babanın köşesinin logosu “Merhaba” olunca haddimi bilmiş, spor sayfasından seslendiğim için “Merhaba Spor” demeye başlamıştım.

Yazın, basın dünyamızın devlerinden Can Yücel, şiirimizin uslanmaz çocuğudur. Şiirleri doğallığı barındırır. Lirik şiirleri bir başka güzeldir. Kara mizahı, argoyu, halk dilini kullanmak onun özellikleridir. Bu özellikleri ile de Türk şiirinin Picasso’su olmuştur.

Shakespeare ve İngiliz şairlerinden yaptığı çeviriler, asıllarından da güzel olmuş, günlük gazete ve dergilerdeki köşe yazıları ile en çok okunan yazarlar arasına girmiştir.

Hayata bakışı şiirini beslemiş, şiirleri hayata bakış açısı ile toplumun özlemini dile getirmiştir. Toplumca tanınıp sevilen, az görülen şairlerden olmuş, halkın beğenisi şiirlerini beslerken sıcakkanlı yapısıyla hemen her yaştan, herkesle kolayca dostluk kurabilmiş, bu nedenle de anasının ak sütü gibi “Can Baba”lığı haketmiştir.

YORUM EKLE