Güzel,yalnız ve talihsiz ülkemle bir yılı daha geride bırakıyoruz...

Neler, neler görmedik bu bir yıl içinde ;
                   
Doludizgin bir yıl oldu. Şahlandık(!) Zamlarla,işsizlkle,enflasyonla ,mutfaklarda yangınla,yoksullukla,yalanlarla ,yolsuzluklarla şaha kalktık. Bütün dünya gıpta (!) ile bizi izledi.
                   
2021'de TUIK'e göre yüzde 85, ENAG' a göre yüzde 160'la kapattığımız yılı ,bu yıl TUIK'e göre yüzde 85, ENAG'a göre yüzde 180 ile sonlandırıyoruz..Bir yılda benzine 38 kez zam yapılmış. Üreticinin en önemli girdisi mazot 12 liradan 22 liraya çıkmış.
                     
2022'nin sembol fotoğrafları; Kuyruklar...Ucuz ekmek kuyrukları,ucuz et kuyrukları,TMO'da ucuz pirinç ,nohut kuyrukları...
                     
Evlerden yükselen feryatları duyduk.Çocuklarına süt, yumurta alamayan annelerin feryatlarını...
                     
Daha yeni ; Eskişehir'e 6 yaşında minnacık bir çocuğun yetersiz beslenme sonucu hayatını kaybettiğini gördük. .Semt pazarlarına bakın ; En kalabalık saatleri kapanmaya yakın saatler.Yoksul gariban ya ucuz sebze-meyve peşinde , ya da tezgah altından artık-çürük topluyor.
                   
Neyse ki bir liderliğimiz var; İşsizliğin ve enflasyonun toplamından oluşan Sefalet Endeksinde 89.9 puandaki Arjantin 'e fark atarak 93.3 puanla 156 ülke arasında ilk sıraya yükselmişiz.
                   
Bütün bunlar Bakan Nebati'nin gözlerindeki ışıltıyı kavrayamamış olmamızdan kaynaklandı (!). Eğer Neoklasik ekonomi düşüncesinden epistemolojik bir kopuşu temsil eden heteredoks yaklaşım önem kazanmasaydı bunların hiç biri başımıza gelmeyecekti(!)
                 
Ekonomi böyle yerlerde sürünürken özgürlükler, adalet, yargı nerelerdeydi?
                 
Hangisini yazalım; 6 yaşındaki bir kız çocuğunun bir tarikat üyesi ile evlendirilerek yıllarca tecavüze uğradığını mı? Devletin bu olayı iki  yıldır bildiği halde hiçbir işlem yapmamasını mı?
                   
Ya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na açılan davayı ve verilen cezayı nereye koyacaksınız ? Ya da dava devam ederken sürülen yargıcı, yeni atanan yargıcın AKP'li yetkililerle poz-poz fotoğraflarını ?
                   
FETÖ'cü savcı ve yargıçlar tarafından açılan 28 Şubat davasında, yaşları 80-90 civarındaki emekli general ve amirallerin cezaevlerinde çürütüldüğünü, ölüm döşeğindeki pırıl pırıl bir generalin sağlam raporu verilmesinin ardından ,tutukevinden cenazesinin çıkmasına yol açıldığını hep birlikte gördük.
                 
Başka neler mi gördük bu ızdırap dolu yılda? Yalaka - yandaş medya, yalan ve iftiralarına devam ederken ,tarafsız ve muhalif medyaya olağanüstü baskı ve cezaların arttığına tanık olduk. Dünyada bir ilkin de mucidiydik bu yıl;  RTÜK'ün ,bir  sunucunun, terörü mimikle övdüğü gerekçesiyle kanala program durdurma  ve para cezası verdiğini de gördük .
                 
Dört nala giden yolsuzlukları,ihale oyunlarını gördük. Bakanlığına dezenfektan satan bakanları gördük bu ülkede...
               
 Amerikalı yazar Susan Sontag bir romanında 'Gerçekliğin seyirlik bir manzaraya dönüşmesi halinden ' söz eder. Bugün bunu mu yaşıyoruz içimiz acıyarak?
                 
Her şeye karşın, bu yıla göre daha umutluyuz 2023' den.
                 
2023 çok farklı olacak güzel ve yalnız ülkemiz için .Belki de köprüden önceki son çıkış .Geçen yıl yazımızı büyük usta Nazım ile kapatmışız.

Aynı dizelerle bitirelim;

'Eğer hak haksızlıktan yüce,
Sevgi nefretten üstün,
​​​​​​​Aydınlık karanlıktan güçlüyse,
Çaresi yok usta ,
Biz kazanacağız ''
Yeni yılın ülkemize barış, huzur ve refah getirmesini dilerim.