Bayramlar, birlik, beraberlik günleridir. Coşku ile kutlanır. Bizler milli ve dini bayramları çok olan bir milletiz... “Recep, Şaban, Ramazan, hoppala geldi Bayram” diyerek Ramazan Bayramımızı 2 ay 10 gün önce kutladık. Şimdi 16 gün sonraki “Kurban Bayramı’na  hazırlanıyoruz. Ne mutlu bizlere değil mi?

Gelin görün ki, resimdeki görüntü ile resmin altındaki yazı çok farklı! Sanırım buna “Kurban Bayramı’nı karşılama sevinci” diyen pek çıkmaz!

Ülkemizdeki enflasyon sorunu, bunun başlıca sebebi! İşçi taban ücretinden şikayetçi, emekliler maaşlarında bir  iyileştirme yapılmadığı için, çiftçi ektiği ürününe verilen taban fiyattan şikayetçi. İşte iktidarın eski oy depolarından Karadeniz’de çay üreticisinin ürünlerini sokağa dökmesi bunun başka bir boyutu değil mi?

Ankara’da Meclis odalarının ışıkları sabaha kadar açık; 16 günde sokağın ateşini nasıl söndüreceğini düşüyor olabilirler mi sizce?

Üstelik, sağlıkçılar, eğitimciler, öğrenciler de sokaklarda. CHP, büyük emekli-emekçi mitinglerinde hep bu tabloyu çizip, hesap soruyor. Hesap soran var, cevap veren var mı?

Dolayısı ile ben de, siz değerli okurlarıma acaba Kurban Bayramımız için nasıl bir coşkulu yazı yazabilirim diye kara kara düşünmeye başladım!

Maaşlar bankalara yattı, bir fark var mı? Sadece umut, 3 bin liralık bayram ikramiyelerinde!

* * *

Meclis ışıklarının sabaha kadar açık olması ise İktidar’ın yeni Anayasa çalışmalarından kaynaklanıyormuş! Muhalif kanat temsilcileri bu Anayasa’nın “Baba yasa” çalışması olduğunu ironi yoluyla halka duyurup, diyor ki; “Bu mevcut Cumhur baba’nın bir dönem daha koltuğunda kalması için yapılacak bir yasadır!”…

Eğitimciler de müfredatta Atatürk’e daha az yer verildiği iddiasında!

Sapla-samanı pek karıştırmak istemem! Acaba “yapay zeka” devreye girdi mi dersiniz?

Bildiğim kadarı ile; yapay zeka, sanat ve siyaset değil, sanatsal şeyleri yapabilir!

Ekonomiye gelince, ortak akıl şu olsa gerek: “İnsanın yapabileceği en iyi şey, insanlıktır!”

Bakınız, piyasa ekonomisi halkı yoksulluk, fakirlik arasında “zama da zam” yapılarak ezerken, tek çare “kamu araçlarında tasarruf” oldu. Yani kamu personeli halk otobüsleri ile işine gidip gelecek artık. Ama engelli personel buna pek ayak uyduracak gibi görülmüyor!

Tabii akla ilk gelen de Beştepe’deki  araçlarla Bakanlık araçları ile Cumhurbaşkanlığının uçak sayılarında da tasarrufa gidilecek mi şeklinde oluyor…

Avrupa ve Dünya Şampiyonu olan gururumuz filenin sultanları tarifeli uçakla giderken, bazı bakanların örneğin özel uçakla Almanya’ya uçuşu alenen sorgulanmaya başladı!

Sorular, sorular…

* * *

Sorular bununla bitse iyi!

Vatandaş bayram öncesi kara kara düşünürken, yolsuzluk, soygun ve de dolandırıcılık vakaları da arttı. Örneğin telefonla ve de kapı kapı dolaşıp “içişlerinden geliyoruz seçim anketi yapacağız” diyerek evlere girip soygun yapmak isteyen dolandırıcıların artışı da gözlerden kaçmıyor. Nitekim bununla ilgili olarak ilgili bakanlıktan vatandaşlar uyarılmaya başladı.

Değerli okurlarım, maalesef durum bu! Kurban Bayramı öncesi ne olur hiçkimse bu dolandırıcıların kurbanı olmasın…