Tam ortasındayız Kasım’ın. Cemal Süreya’yı andım birden: “Kasım ayının son günlerindeyiz, günlerden ne bilmiyorum; ama ben bugün de seviyorum seni.” 

Sanatı, yazını, özgürlüğü, barışı, aydınlanmayı, çağdaşlığı seven insanları ben de seviyorum. 

Bir şarkıyı mırıldanıyorum inceden: “Elimde fotoğraflar/Yine aylardan kasım/Sanki sende kaldı bir yarım/Her nefesim her anım/Sanadır canım.”

***

Kasım ayının 10. günü, büyük önderin ayrılış hüznünü anımsatır bize. Birçok yazarın, şairin, sanatçının ölüm yıldönümleri de Kasım’lıdır: Yahya Kemal Bayatlı, Ümit Yaşar Oğuzcan, Aka Gündüz, Faruk Nafiz Çamlıbel,  Nevzat Üstün, Kerim Korcan, Sadri Ertem, Fahri Erdinç, Orhan Veli, Suat Taşer, Sevgi Soysal, Melih Cevdet Anday…

***

Benim için de önemli aydır Kasım. Her sayısına emek verdiğim, sevgiyle, heyecanla dokuduğum MELTEMdergimizin Ankara’da yayın yaşamına başladığı aydır. Türk Dili, Dost, Hisar, Ilgaz, Forum, Defne, Çaba, Çele… dergilerinin de yayımlandığı zamanlarda…

Meltem’in ilk sayısı Kasım 1967’de çıktı. Tam 56 yıl geçmiş aradan! 

Bir yandan memurluk, bir yandan öğrencilik, bir yandan da dergicilik… 21 yaşın hevesi, heyecanı, devingenliği, umudu, telaşı ile…

Sami N. Özerdim, Sadık Deniz, Hüsnü Züber, İsmet Kemal Karadayı, Ayhan Kırdar, İlham Behlül Pektaş,  Halim Yağcıoğlu, Sina Akyol, Neyzar Karahan, Şevket Apalak,  Ünsal Piroğlu, Hidayet Karakuş, Ahmet Telli, Şahinkaya Dil, Erhan Tığlı, Mehmet Kıyat, Şevket Yücel, Hüseyin Atabaş… Meltem’in sayfalarından gülümserler bana.

BÜYÜLÜ YOLCULUK VE ELİF ÇIRAK

Türkiye Birlik ve Beraberlik Federasyonu, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 başarılı kişi arasında yazarlık dalında  onur ödülünü Elif Çırak’a verdi.

Yayımladığı kitaplarla doğanın büyülü yolculuklarına kattı bizi Elif Çırak; birlik, beraberlik, sevgi, kadın ve çocuklarla dayanışma duyarlığını paylaştı, ödüle değer görüldü. Kutlu olsun.

NİHAN ERTEM’DEN BELGESEL…

Kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla gazeteci-yazar Nihan  Ertem, kapatılan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün belgeselini hazırladı.

Ertem, siyasal nedenlerle çalışamaz duruma getirilen, asal amaçları dışına çıkarılan,  hedefinden saptırılan, yok edilen, gelecek  kuşaklara aktarılamayan bu seçkin, saygın kurumun işlevsel özelliklerini, görevlerini yeniden anımsattı bize.

VEFA İSTASYONU’NDAYIM!

21 Kasım Salı akşamı Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonu’nda saat 18’de buluşuyor muyuz? 

Mehmet Yaşar Bilen, Orhan Baykal, Atila Er neler söyleyecekler bakalım? Bekir Yurdakul  sunumunda ne der? Şiirlerime ses verecek dostlarım da gönendirecekler beni.  Osman Akbaşak, Ferhat İşlek görsel, kurgusal emekleriyle gönlümdeler.

Buluşursak çoğalırız…