banner112

Kültür merkezinin yerine Atatürk Parkı açıldı

Kültür merkezinin yerine Atatürk Parkı açıldı

İzmir'in Seferihisar ilçesinde, yıkımı tamamlanan eski kültür merkezinin yerini yemyeşil bir park aldı. Parkın açılışı Atatürk'ün kurtuluş mücadelesinin fitilini ateşlediği 19 Mayıs'ta yapıldı. Açılışta konuşan CHP'li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, parkın adının Seferihisar Belediye Meclisi'nde onaylanmasıyla beraber "Atatürk Parkı" olacağını söyledi.

Seferihisar ilçe merkezinde artık ihtiyaçları karşılamayan Kültür Merkezi, geçen aylarda yıkıldı. Kazanılan 700 metrekarelik bu alana Belediye ve Sığacık'ta otel yatırımı yapan bir şirketin desteğiyle park yapıldı. Parka 200 yaşında bir zeytin ağacı taşındı, fırça çalıları, 2 çınar, 6 ıhlamur, 6 mercan, 4 jakaranda, 10 akasya, 1 özel tropikal ağaç olan delonix regia, yol boyunca oya ve tespih, 3 narenciye, 2 dut ağacı dikildi ve çalı grupları eklendi. Parkın sulaması parkın içerisinde bulunan 13 metrelik doğal kuyudan yapılacak. Kuyunun üzerine ise Errahman Kuyusu'nun taşı getirildi. Tarihi taşın, burada daha iyi korunabilmesi için taşındığı açıklandı.Parkın açılışı Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, belediye meclis üyeleri ve parkın yapımına destek veren Sığacık'ta otel yatırımı yapan bir şirketin yöneticisi Marie Louise Ergin ve çok sayıda vatandaş tarafından yapıldı. Açılışta konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Bugün 19 Mayıs. Mustafa Kemal Atatürk'ün bundan 99 sene önce, bu memleket en karanlık günlerini yaşarken, tünelin ucundaki ışığı gösterip kurtuluş umudunu ateşlediği gündür. 19 Mayıs bu nedenle çok önemlidir. Ulu Önder, bir çocuklara bir de gençlere bayram hediye ederek ne kadar vizyoner, ne kadar engin bir görüşe sahip olduğunu göstermiştir. Biz de bu parkı çocuklara ve gençlere emanet ediyoruz" dedi.

Başkan soyer, şöyle devam etti:

"Burada biliyorsunuz eski bir kültür merkezi vardı ve artık faaliyetlerini gerçekleştiremez hale gelmiş, çok eski bir binaydı. O binayı yıktık. Onun yerine de buraya 5 katlı bir bina yapma imkanımız vardı. Belediyenin böyle bir 5 katlı binası olursa ne kadar çok gelir elde edeceğimiz yönünde görüşler ileri sürüldü. Ama meclis üyesi arkadaşlarım ve belediye çalışanlarımızla beraber aldığımız kararla böyle bir bina yapmamayı tercih ettik. Seferihisar'ın merkezinde nefes alınacak bir park olmasının çok daha değerli olduğuna karar verdik. İnsanlarımızın, çocuklarımızın bu parkta vakit geçirmesini daha fazla önemsedik. O nedenle kazanacağımız o parayı elimizin tersiyle ittik. Bununla da gurur duyuyorum. "

Başkan Soyer, parkın adının Seferihisar Belediye Meclisi'nde onaylanmasıyla beraber "Atatürk Parkı" olacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2018, 13:06
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100