banner112
banner111

Kentlerinde uçan kuşları tanıdılar

İzmir Büyükşehir Belediyesi yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Gediz Deltası'nı tanıtmak ve çocuklara kuş gözlemciliğini öğretmek amacıyla eğitim projesi başlattı. Çiğli ilçesindeki ilkokul ve ortaokullarda başlayan programdan iki yüze yakın çocuk yararlandı.

Kentlerinde uçan kuşları tanıdılar

Biyoçeşitlilik açısından Akdeniz Havzası'ndaki en önemli sulak alanlar arasındaki Gediz Deltası'nın uluslararası bilinirliğini artırmak için UNESCO Dünya Doğa Mirası adaylığı başvurusunda bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar 298 kuş türü gözlemlendiği deltayı tanıtmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda dünyadaki flamingoların yaklaşık yüzde 10'una ev sahipliği yapan Gediz Deltası'nın önemini bölgede yaşayan çocuklara anlatmak amacıyla 'Gediz Deltası ve Kuş Gözlemciliği' eğitimleri başladı. Gediz Deltası'na yakın okullarda başlayan eğitim kent geneline yayılacağı bildirildi.

KUŞLARI YAKINDAN TANIDILAR

İzmir Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Temiz Enerji Şube Müdürlüğü ile Doğa Derneği iş birliği ile yürütülen eğitim çalışmalarından bugüne kadar Çiğli'ye bağlı Sasalı ve Kaklıç mahallelerindeki okullarda okuyan 189 öğrenci yararlandı. Çocuklara sınıflarında Gediz Deltası ile ilgili bilgiler verildi. Ardından bahçeye çıkarılarak serçe, karga, gümüş martı, leylek, kumru, saksağan, güvercin gibi Gediz Deltası çevresinde sıklıkla görülen kuş türlerini dürbün ve teleskopla inceleme şansı buldu. Eğitimciler öğrencilere kuş gözleminin nasıl yapacağını da öğretti. Bölgedeki kuşları yakından tanıma fırsatı bulan öğrenciler keyifli bir gün geçirdi. (DHA)


FOTOĞRAFLI


DHA-Bölge - Türkiye-İzmir - İZMİR, (DHA)

banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100