Eflatun Nuri ödülleri 11 Aralık'ta verilecek

Eflatun Nuri ödülleri 11 Aralık'ta verilecek
Konak Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) işbirliğinde düzenlenen Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması’nda dereceye giren karikatüristlere ödülleri 11 Aralık’ta düzenlenecek törende verilecek. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek gecede ünlü sanatçı Leman Sam konser verecek.

Hayata 2008 yılında veda eden usta çizer Eflatun Nuri anısına bu yıl ilk kez düzenlenen Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması’nın kazananları açıklandı. Konak Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) işbirliğinde ‘İfade ve Basın Özgürlüğü’ teması altında düzenlenen yarışmaya Türkiye’nin farklı illerinden 151 çizer katıldı. Her katılımcının en fazla üç eser ile yer aldığı yarışmada toplam 406 eser değerlendirildi. Çizim tekniğinin serbest olduğu yarışmanın seçici kurulunda Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Diken, Gazeteci Tayfur Göçmenoğlu, Leman Dergisi çizeri Behiç Pek, Gazeteci-Yazar Yaşar Aksoy, Eflatun Nuri’nin öğrencilerinden karikatüristler Mustafa Yıldız, Sadık Pala, Zafer Güven ve Tufan Selçuk yarışma şartnamesine uygun olduğu belirlenen eserleri tek tek değerlendirmeye aldı.

LEMAN SAM KONSERİ

Jüri değerlendirmesinin ardından 10 kategoride dereceye giren 11 karikatürist belli oldu. Yarışmada dereceye giren karikatürlerin yanı sıra sergilenmeye değer görülenlerin listesi Konak Belediyesi’nin www.konak.bel.tr uzantılı resmi internet sitesi üzerinden duyuruldu. Jürinin değerlendirmesi sonucunda birinciliği Engin Selçuk, ikinciliği Hicabi Demirci, üçüncülüğü de Oktay Bingöl kazandı. Başarı ödülleri ise Mete Erden, Musa Keklik ve Murteza Albayrak’a verildi. Yarışmada Konak Belediyesi Özel Ödülleri ise iki çizer arasında paylaştırıldı. Hilal Özcan ve Yaşar Uçar ödül kazanan isimler oldu. İzmir Gazeteciler Özel Ödülünü Hasan Ceylan alırken, Önder Önerbay Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Yarışmanın ödülleri 11 Aralık Salı günü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenecek gecede verilecek. Gecede ünlü sanatçı Leman Sam da sahne alacak. Ayrıca yarışmaya katılan karikatürler arasından seçilen eserler belirlenen sanat galerilerinde sergilenecek ve bir albümde toplanacak.

EFLATUN NURİ KİMDİR?

Asıl ismi Adil Nuri Erkoç olan Eflatun Nuri, 1927 yılında İstanbul'da doğdu. Orta öğreniminden sonra Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde sanat eğitimine başlayan, ancak yarım bırakan Eflatun Nuri'nin yapıtları, ilk olarak 1942'de Akbaba'da yer aldı. Birçok dergi ve gazetede çizen Eflatun Nuri'nin karikatürleri yurt dışında da yayımlandı. 1969 yılında Yugoslavya'nın Üsküp şehrinde yapılan uluslararası yarışmada jüri özel ödülü kazanan ve Londra'da kişisel sergi açan Eflatun Nuri'nin son dönemde yazıları ve çizgileri, Leman, Öküz, Yeni Harman ve Kaçak Yayın'da yer aldı. Türk karikatürünün büyük ustalarından olan Eflatun Nuri, 3 Mayıs 2008 tarihinde İstanbul’da yaşama gözlerini yumdu.

Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması’nda dereceye giren karikatüristler ve çalışmaları

engin-selçuk-1
Engin SELÇUK

hicabi-demirci-2

Hicabi DEMİRCİ

OKTAY-BİNGÖL-3

Oktay BİNGÖL

mete-erden-başarı1

Mete  ERDEN

Musa-Keklik_Başarı2

 Musa Keklik

murteza-albayrak

Murteza ALBAYRAK

HİLAL-ÖZCAN-kon.ö

Hilal ÖZCAN

 
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92