banner112
banner111

Bornova’ya 55 milyonluk risk sürprizi

Bornova Belediye Meclisi Ekim ayı olağan meclis birleşiminde konuşan Başkan İduğ, belediyenin ödemek zorunda olduğu 55 milyona yakın borç olduğunu açıkladı. İduğ, “55 milyona yakın sürpriz bir borç var karşımızda” dedi.

Bornova’ya 55 milyonluk risk sürprizi

HABER/ Didar DEMİRCİ

Bornova Belediyesi Ekim ayı olağan meclis birleşimi Belediye Başkanı Mustafa İduğ’un yönetiminde tamamlandı. Meclis görüşmeleri sürerken Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, size önemli bir haberim var diyerek, belediyeyi bekleyen ve ödemek zorunda oldukları toplamda 55 milyonluk borç riski olduğunu söyledi. Söz konusu borcun geçmiş dönemlerden geldiğine dikkat çekerek konuşmalarını sürdüren İduğ, “Bornova Belediyesi’ni ve tüm belediyeleri bekleyen riskler vardır. Kamulaştırmadan yapılan yol, park türü şeyler. Bunlarla ilgili vatandaş daha sonra ‘burası benim yerim siz buraya hukuksuz el attınız. 30 metrenin değeri 1 milyon lira’ diyerek mahkeme açıyor. Mahkeme kararı sonuçlandığında ise bu bedeli belediye ödemek zorunda. Biz bununla ilgili geçmiş dönemde ne varsa ortaya çıkararak sürpriz bir şeyle karşılaşmamak için bir çalışma yaptık ve mahkemede olan davalar ile olabilecek olanların 55 milyon lira civarında olduğunu gördük” diye konuştu.

BİZİM BÖYLE BİR BÜTÇEMİZ YOK

Bornova Belediyesi’ni bekleyen riskler üzerine bir çalışma yaptıklarına değinen İduğ, “Yaptığımız çalışma sonucunda bürokratlarımızla birlikte 55 milyona yakın bir sürpriz gördük. Bizim böyle bir bütçemiz yok. Eğer mahkemeleri kaybederek bu paraları ödemeye başlarsak, belediyenin 2022 bütçesine bir 10 milyon eklememiz gerekiyor. Bu benim öngördüğüm bir şey değildi. Ancak, bizden sonraki arkadaşlara burayı devrettiğimizde, onların 40 yıl önceki sorunları tartışmaması için çalışma başlattık.  Büyükşehir belediyemiz, Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu’nda bunu aktardı. Şimdilik bunu durdurdular. Ama mahkeme kararları çıktıkça bunlar ödenmek zorundayız” şeklinde konuştu. İduğ, son olarak tüm belediyeleri böyle risklerin beklediğine dikkat çekerek “Tüm belediyelerin bu şekilde bir risk analizi yapması gerekiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2021, 21:27
YORUM EKLE

banner101

banner100