Atatürk “ Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler mensupları ülkesi olmayacak. En hakiki tarikat medeniyettir. Bunu unutmayın” demişti. Gel gör ki bunu hala anlamayanlar var ne yazık ki.

TV’lerde dehşet içinde seyrettik. 12-13 yaşlarındaki çocuklara maket üzerinde kurban kestirdiler. Bitmedi sözde Filistin’e destek diyerek körpecik çocukların ellerini arkadan bağlayarak eylem yaptırdılar.

Öğrencilerin ve velilerin tercihleri görmezden gelinerek, dini eğitimin ağırlığı hemen her yıl katlanarak artıyor.

Kamuoyunda büyük tepki çeken “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum” (ÇEDES) projesi adı altında okullara imam atandı. Eğitimin daha da dinselleştirilmesi tartışmalarını alevlendirdi. 

Bu proje ile okullarda imamların derse girmesinin önünü açan Millî Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitim kurumlarında da mescidi zorunlu hale getirdi.

Eğitim-Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Tosun; ÇEDES”in eğitimin dinselleşmesine hizmet  eden bir proje olduğunu söyledi;

“ÇEDES projesinin temel amacı eğitimi dinselleştirip kindar ve dindar bir nesil yetiştirmektir. ÇEDES projesinde sabır değerleri adı altında mezar başında ağıt yakma, Kâbe maketine şeytan taşlama, toplu olarak sabah namazına götürülmesi gibi faaliyetler çocukların psikolojisini olumsuz etkilemektedir.” 

Hüseyin Tosun çocukların henüz soyut düşünemediği bir çağda olduklarını vurguladı; “Bütün bu uygulamalar çocukları dini ve manevi değerler ile kuşatarak çocukların alması gereken bilimsel eğitimi engelleyen uygulamalardır. Bu yaştaki çocuklar daha somut düşünmektedir. Soyut birtakım kavramlar ve değerler çocuklar üzerinde olumsuz sonuçlar doğurur. Velilere çağrımız ÇEDES ve benzeri faaliyetlere çocuklarını dâhil etmeyin.’’

EĞİTİM-İŞ Genel Başkanı Kadem Özbay ise, Milli Eğitim Bakanı’nın tarikat ve cemaatlerle işbirliğinin devam edeceğini açıklamasının tehlikeli olduğunu söyledi. Özbay, tarikat ve cemaatlerin fiili durum yaratıp derslere girdiklerini belirterek, “Okullarda fiili bir işgal var. Velinin izni olmadan öğrencilerinizi asla bu tarz protokoller kapsamında bu insanlarla yan yana getirmeyin’’ dedi. 

Kadem Özbay 17 şehirde Eğitim-Sen’in ÇEDES protestoları gerçekleştiğini kaydetti.

Eğitim-İş ise 15 Haziran için çağrı yaptı. Veliler ve eğitimcilerin katıldığı eylemlerin hafta boyu sürmesi bekleniyor.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç da ilkokul çocuklarının Nakşibendi  tarikat şeyhi Esat Erbil’in türbesini ziyarete götürülmesini Meclis’e taşıyarak Milli Eğitim Bakanı’nın yanıtlaması talebinde bulundu.

Haftaya yeniden buluşmak üzere hoşça kalın dostlar.