banner109

Yönetmen ve oyuncular seyirciyle buluşuyor

Yönetmen ve oyuncular seyirciyle buluşuyor
Ücretsiz film gösterimleri ile İzmir'in sanat hayatına renk katan 18. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali kapsamında düzenlenen söyleşiler de yönetmenler ve oyuncuları seyirciyle buluşturuyor.

Haber / Gökmen KÜÇÜKTAŞDEMİR

18. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali gösterimleri sürerken düzenlenen söyleşilerle yönetmenler ve oyuncular seyirciyle bir araya geliyor. Festivalin ikinci gününde “20.58” filminin yönetmeni Alper Kot Fransız Kültür Merkezi'nde, “Şevkat Yerimdar” dizisinin yönetmeni Bülent İşbilen ve oyuncuları Yüksek Teknoloji Üniversitesi'nde sinemaseverlerle buluştu. Yarışma dışı kurmaca filmlerden biri olan “20.58”in yönetmeni Alper Kot, “Benim ilk filmimdi. Film sırasında donma tehlikesi ve bir takım teknik sıkıntılar yaşasak da güzel bir iş çıkardığımızı düşünüyorum. Şu an yeni projem için kaynak arayışı içindeyim” dedi.

GELENEĞİ BOZDUK

Televizyonun popüler dizisi “Şevkat Yerimdar”ın sevilen oyuncuları Burak Demir, Başak Parlak ve dizinin yönetmeni Bülent İşbilen de Yüksek Teknoloji Üniversitesi’nde öğrencilerle buluştu. Bülent İşbilen dizisi ile ilgili deneyimlerini aktarırken, Şevkat Yerimdar'ın bir geleneği bozduğunu belirtti. İşbilen, “Genellikle önce diziler yapılır, daha sonra uzun metrajlı filmleri çekilir. Ama Şevkat Yerimdar'da bu şöyle oldu; önce arkadaşlar arasında geliştirilip internet üzerinden paylaşıldı. Oradan da sinema filmi oldu. Sonrasında da televizyon dizisi çekildi” dedi. Bu anlamda çok iyi bir ekiple çalıştıkları için çok şanslı ve mutlu olduklarını dile getiren İşbilen, dizinin gördüğü ilgiden de çok mutlu olduklarını ekledi.

İÇİNDE HER ŞEY VAR

Dizinin bu kadar çok sevilmesinin nedeni sorusuna ise; “Bu dizide sanat var, sanat galerisi var, vicdan var, kimsenin menşeine, ekonomik statüsüne bakmadan paylaşılan çok sıcak bir birliktelik var. Aşk da var. Herkesin çok sevdiği çok güzel bir mahalle var. Bu dönemde çok fazla rastlayamadığımız ve özlediğimiz bir mahalle bu. Bu nedenlerde çok sevildi” diye yanıt verdi. Oyuncular Başak Parlak ve Burak Demir de, dizinin yaşayan karakterleri yansıtan rollerinden dolayı çok sevildiğini ve izleyicinin birkaç saat de olsa izlerken, hayatın günlük sıkıntılarını unutabilecekleri güzel bir hikayenin içinde olmaktan mutlu olduklarını dile getirdi. Öte yandan festival kapsamındaki film gösterimleri devam ediyor. Filmler ücretsiz olarak Fransız Kültür Merkezi, Buca Belediyesi Tarık Akan Gençlik Merkezi ve Kültürpark içindeki İzmir Sanat ile katılımcı üniversitelerin salonlarında izlenebiliyor. Festival 12 Kasım’a kadar devam edecek.
Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2017, 10:11
YORUM EKLE

banner97

banner96