banner112

‘Doğayla barışmak, onu korumaktır’

Ekolojik sorunlara dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Özlem Kalmaz tarafından ekolojik bir sanat çalışması oluşturuldu. Çalışma Kültürpark Celal Atik Spor Salonu Tenis Kortu karşısında yer alıyor

‘Doğayla barışmak, onu korumaktır’

Sanatçı Özlem Kalmaz tarafından “Doğayla Barışmak Onu Korumaktır” ismini taşıyan ekolojik bir sanat çalışması oluşturuldu. Kültürpark Celal Atik Spor Salonu Tenis Kortu karşısında yer alan çalışma, barış sembolünün doğal öğelere uyarlanmasıyla ortaya çıktı. Özlem Kalmaz çalışması hakkında yaptığı açıklamasında, “Günümüzde sanatın da gündemine eklenen ekolojik sorun, küresel çapta trajik bir gerçeklik olarak karşımıza çıkmakta ve her geçen zaman diliminde kendini daha da hissettirmektedir. Bunun yanında insanın, ‘doğayı koruma’ adı altında yürüttüğü kampanyalar ise başlı başına trajikomik bir durumu arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

TEHLİKENİN SEBEBİ: İNSAN

Kalmaz, durumu trajikomik olarak değerlendirmesini ise şöyle açıkladı: “Doğayı korumayı gündemine alan insan, aslında onu; yani doğayı bozanın kendisidir. Bugün ekolojik sistemin tahribatıyla gündeme gelen ve ekolojik sorun olarak karşımıza çıkan küresel çaptaki tehlikenin tek sebebi insanın sınırsız ve bencil hırslarıdır.” Güncel sorunlardan biri olan ekolojik tahribatın mevcut kapitalist sistemden kaynaklandığını ifade eden Özlem Kalmaz, “Eğer bir barış söz konusu olacaksa, bu doğayla diğer canlılar arasında değil; doğayla insan arasında olabilir. Çünkü bunun tek sebebi insandır. Sanatta doğayla barışma adına yapılacak her üretim ya da aktivite toplumda duyarlılık yaratmaya yönelik olmalıdır” dedi. Yaptığı çalışmayı insanlara duyurmaya ve böyle çalışmalarla duyarlılık yaratmaya çalıştığını vurgulayan Kalmaz, ilham kaynağının doğa ile iç içe olmak olduğunu belirtti. Sanatçı ayrıca, “Savaşın kol gezdiği dünyada barışın çiçeklenmesi gelecek için bir umut olması dileğiyle” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

banner101

banner100