Doğa gönüllüleri, yürüme parkurundaki işaretleri boyadı

Doğa gönüllüleri, yürüme parkurundaki işaretleri boyadı.

Doğa gönüllüleri, yürüme parkurundaki işaretleri boyadı

Geçmişi sekiz bin yıl önceye dayanan İzmir yarımadasındaki tarihi Efes-Mimas yolunun doğal nedenlerle zarar gören ya da silinen levha ve işaretlerin bir bölümü gönüllüler tarafından boyandı. Karaburun Mimas Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyeleri, 49 farklı rotadan oluşan ve Selçuk, Menderes, Seferihisar, Güzelbahçe, Urla, Çeşme ve Karaburun ilçelerinden geçen Efes - Mimas yolunun Karaburun'daki parkurlarından birinde işaretleme çalışması yaptı.

Geçmişi sekiz bin yıl önceye dayanan İzmir yarımadasındaki tarihi Efes-Mimas yolunun doğal nedenlerle zarar gören ya da silinen levha ve işaretlerin bir bölümü gönüllüler tarafından boyandı.

Karaburun Mimas Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyeleri, 49 farklı rotadan oluşan ve Selçuk, Menderes, Seferihisar, Güzelbahçe, Urla, Çeşme ve Karaburun ilçelerinden geçen Efes - Mimas yolunun Karaburun'daki parkurlarından birinde işaretleme çalışması yaptı.

Spor kulübü üyelerinden emekli sanayici işadamı Mustafa Özer (70), profesyonel dağcı ve yürüyüşçüler, bisikletçiler, bölge sakinleri ve gönüllülerin çabalarıyla oluşturulan rotada, uluslararası standartlara uygun olarak işaretlenen yol levhalarının doğal şartlar nedeniyle zarar gördüğünü söyledi.

Efes - Mimas yolunun Karaburun ilçesi sınırlarında 14 farklı parkuru olduğuna işaret eden Özer, her yıl binlerce doğa yürüyüşü ve bisiklet severin kullandığı rotadaki yol işaretlerinin doğa yürüyüşçüleri ve bisikletçileri için önemine dikkat çekti.

Kulüp üyelerinden Sonia Erem (60) de doğa yürüyüşlerinin ve bisiklet kulüplerinin bölge turizmine ciddi katkısı olduğunu dile getirerek, "Parkur üzerindeki köyde yaşayan insanların, doğa sporcuların ihtiyaçlarını karşılaması, o bölge insanların ürünlerinin değerlendirerek aileye ekonomik gelir ele edilmesi, Karaburun yarımadasına ayrı bir ivme kazandırmış, turizmin sadece denizden ibaret olmadığını da köylülerimize göstermiştir." dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2018, 12:09
YORUM EKLE