banner112

'Çingene Kızı' için mahkemeye gidilecek

'Çingene Kızı' için mahkemeye gidilecek
Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, dünyaca ünlü "Çingene Kızı" mozaiğinin, ABD'nin Bowling Green Üniversitesinde bulunan parçalarının iadesine ilişkin, "Kamuoyu baskısı oluşturulacak. Bundan da sonuç alamazsak, onları mahkemeye vereceğiz." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Zeugma Antik Kenti'nin tarihte önemli bir yeri bulunduğunu, antik kentten çıkarılan mozaiklerin sergilendiği aynı adı taşıyan müzenin de Türkiye'nin en önemli müzelerinden biri olduğunu söyledi.

Zeugma Müzesi'nin ülke ve dünya çapında daha iyi yerlere gelebilmesi için önemli çalışmalar yapıldığını ifade eden Bakan Avcı, bu anlamda müzenin en önemli eserlerinden olan "Çingene Kızı"nın eksik parçalarını da bir an önce tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Gaziantep'teki temasları sırasında Çingene Kızı'nı inceleme imkanı bulduğunu anlatan Avcı, burada yaptığı "Lütfen Anadolu'dan, Gaziantep'ten, Zeugma'dan sökülüp götürülerek orada taban mozaiği olarak sergilenen eserlerimizi iade etsinler." şeklindeki açıklamalarını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Şimdi ABD'deki üniversiteyle (Bowling Green Üniversitesi) ilgili mahkemeye gitmeden önce onları diplomatik bir yolla, uygun bir lisanla uyaracağız. Önceki günlerde Zeugma Müzesi'nden verilen mesajın amacı da oydu. Mesajlarımız ilgili üniversitenin öğrencilerine, mütevelli heyetine, velilerine ulaştırılacak. Orada bir şekilde kamuoyu baskısı oluşturulacak. Daha sonra bundan da sonuç alamazsak onları mahkemeye vereceğiz." dedi.
Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2017, 13:04
YORUM EKLE

banner97

banner96