Birden bile kışa dönen havayla beraber artık evde daha fazla vakit geçireceğimiz günlere geldik. Günler, aylar, mevsimler sayamayacağımız kadar hızlı geçiyor. Geriye dönüp bakınca bir göz kırpma kadar kısa geliyor, yaşarken sonsuzmuş gibi olan o anlar...

Neyse, benim size bu hafta sonu evde izleyebileceğiniz birkaç film önerim olacak. Netflix’te gösterimde olan Çağan Irmak’ın yönettiği ve asla finalinde sizi hayal kırıklığına uğratmayacak ‘Yaratılan’ dizisi.

Yaratılan

Maceraperest, heyecanlı ve zeki bir tıp talebesi olan Ziya’nın en büyük isteği iyi bir hekim olup, çaresiz birçok hastalığa çözüm bulabilmektir. İhsan adında dahilik ve delilik arasındaki sınırda duran hekim ile tanışan Ziya, onu kendisini anlayabilen tek kişi olarak görür. Birlikte gizli ve yasaklı bir deney yapan Ziya ve İhsan, ağır bir bedel ödemek zorunda kalır. Birlikte kodlarını çözmeye çalıştıkları kadim bir yazı, onları felakete sürükler. Geçmiş dönem dizisi fakat tüm oyuncular, hakkını veriyor.

Oyuncu kadrosunda Erkan Kolçak Köstendil, Taner Ölmez, Şifanur Gül, Devrim Yakut, Ofelya, Bülent Şakrak, Engin Benli, Durul Bazan, Macit Koper, Sema Çeyrekbaşı, Aram Dildar, Şehsuvar Aktaş, Ümmü bulunan diziyi, bir solukta izleyip, Çağan Irmak hüznünü de en derinden hissedeceksiniz.

Kulüp-1

Kulüp

2. sezonuyla gündeme hızlı giriş yapan Kulüp dizisinde; eski bir mahkûm olan Matilda, 1955 yılının en önemli gece kulüplerinden birinde çalışmaktadır. Matilda'nın kızı Raşel, o hapisten çıkana kadar varlığından bihaberdir. Kızı ile arasında güzel bir ilişki kurmaya çalışan Matilda, Raşel'i Pera'nın belalısı olan Fıstık İsmet'ten uzak tutmak için çabalar. Matilda aynı zamanda patronu olan Orhan, gece kulübü yöneticisi Çelebi ve sanatçı Selim'in egoları ile de mücadele etmeye çalışır. Kulübe ayak basmasıyla ortama farklı bir ruh katan Matilda, çalışanlar için korkunç olan kulübü bir yuva haline getirmesini konu alıyor. Dizide dönemin İstanbul’unda yaşayan Rum kökenli ailelerin ve aynı topraklarda aynı kültüre sahip Türk dostlarının yaşadıkları trajedide gözler önüne seriliyor. Başrollerini Gökçe Bahadır, Asude Selma Kalebek, Salih Bademci, Fırat Tanış, Barış Arduç’un paylaştığı dizinin yönetmen koltuğunda ise Zeynep Günay Tan ve Seren Yüce var. Gün geçtikçe reklamsız ve kısa soluklu dizilere dönen Türk dizi sektörünün keyifli, bir o kadar da dram dolu dizilerinden.

Behzat Ç.

Behzat Ç.

2010 yılından beri Bize Ankara’nın o soğuk gecelerini anımsatıp, yüreğimizi sızım sızım sızlatan fakat acısıyla acı çekip, sevinciyle sevindiğimiz Gençlerbirliği’ni destekleten, o salaş meyhaneyi aratan Behzat Ç Çekiç ve Gül 2. sezonuyla Aralık ayında geri dönüyor. Ben ve yaşıtlarımın favori dizisi budur. Pilli Bebek grubunu tüm Türkiye’ye duyuran o muhteşem yapım. Benim için muhteşem en azından. İçindeki o serseri, kaba, yılgın, liyakatsizlikten dibine kadar nasibini almış Behzat’ız hepimiz bir yerde aslında. İçimizde dönen karanlık işlerin arasında hala bize adalete dair umut veren bir yapımdır. Senelerdir birçok farklı kanal ve platforma evrildi ama hala aynı güzellikte. 7 Aralık’ta kaldığımız yerden devam etmek üzere.

İyi seyirler.